CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
22.04.23
W tym szczególnym dniu proponujemy czytelniczy rachunek sumienia i gorące postanowienia (na wzór tych noworocznych :) – więcej czytania książek!
23 kwietnia to szczególna data w historii literatury światowej – tego dnia urodził się i zmarł dramatopisarz wszech czasów William Shakespeare (1564-1616), to także data śmierci Miguela de Cervantesa, autora „Don Kichota” (1547-1616).
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. I tak święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
W Katalonii 23 kwietnia przypada święto narodowe – jest to dzień św. Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia kobiety obdarowywano, zgodnie z tradycją, czerwonymi różami – miał to być symbol krwi smoka, którego pokonał św. Jerzy. Mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. Wydawca, Vicente Clavel Andrés, zaproponował, by był to również Dzień Książki - w Hiszpanii jest on oficjalnie obchodzony od roku 1930, a od 2007 także w Polsce.
Pierwsza międzynarodowa konwencja, której przedmiotem była ochrona praw autorskich dzieł literackich i artystycznych, pochodzi z roku 1886. Dopiero jednak siedemdziesiąt lat później, w 1956 roku zaczęła obowiązywać Powszechna Konwencja ds. Copyright. Dwadzieścia lat później przystąpiła do niej Polska. Od tego momentu znak copyright, czyli zastrzeżenia praw autorskich widzimy na różnego rodzaju wydawnictwach: książkach, filmach, płytach itd.
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy, które służą promocji: czytelnictwa oraz ochrony praw autorów.
Nam towarzyszy dziś piękny motyw Rafała Olbińskiego - "Listy do Europy", który opatrzyliśmy ponadczasowym cytatem z Cycerona (106-43 p.n.e.)
W dniu Święta Książki przyjrzyjmy się problemowi nielegalnego kopiowania literatury.
W dobie e-booków i elektronicznego dostępu do zasobów kultury, aby ‘spiracić’ dany tytuł wystarczy jedno kliknięcie. Na napisanie książki pisarz często poświęca lata. Ta dysproporcja poraża.
O czytelniczym paradoksie przeczytajcie w artykule na naszej stronie: Piratowanie książki trwa kilka sekund
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office