Legalne źródła to miejsca, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.
Ja sobie nie wybieram ról, ja je czuję
„Staram się, żeby moje bohaterki były złożone, żeby miały coś do powiedzenia, żeby nie były płaskie.” – powiedziała w rozmowie z Legalną Kulturą Sandra Drzymalska, wyróżniona za dwie role w kategorii filmów mikrobudżetowych podczas 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Reksio przed sądem. Kto zdobędzie prawa do kultowej postaci?
Łaciaty pies Reksio to postać kultowa dla wielu pokoleń. Obecny w polskich domach już od ponad 50 lat, ostatnio zawitał przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, gdzie skład sędziowski orzekał o prawach do kreskówki przedstawiającej przygody tego sympatycznego czworonoga.
Czy głos lektora jest chroniony przez prawo autorskie?
Według danych ONZ, co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Język to nie tylko alfabet, słownictwo, gramatyka czy ortografia, ale też jego wymowa, melodia i akcenty oraz, a może przede wszystkim, dziedzictwo narodowe poszczególnych państw. Formą zwrócenia uwagi na potrzebę ochrony różnorodności językowej jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który obchodzimy 21 lutego. To także dobry moment, aby zwrócić uwagę na lektorów – zawodowców, których praca jest ściśle związana z zagadnieniami językowymi.
Łyk sztuki do kawy z obrazem, który można usłyszeć
Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk? Tylko niektórzy malarze mają taką zdolność. Wśród nich jest Wassily Kandinsky, proponujemy Wam spojrzenie na jego obraz „Żółty - czerwony - niebieski” od nietypowej, muzycznej strony.
Teatr w czasie pandemii według Jana Englerta
„Chciałbym, żeby ludzie z widowni byli razem z tymi ludźmi na scenie. Nie oglądali, poczuli się nimi samymi.” - mówi Jan Englert, reżyser spektaklu „Trzy siostry”, najnowszej premiery Teatru Narodowego i dodaje: „My pracujemy troszeczkę jak saperzy w tej chwili. (…) Wylecieliśmy w powietrze już trzykrotnie. „Trzy siostry” miały mieć premierę w listopadzie”. Z Janem Englertem o jego wizji Czechowa oraz tego jak wygląda praca w teatrze w czasie pandemii rozmawiał Paweł Rojek.
Takie czasy. Co warto wiedzieć o nielegalnych źródłach
Epidemiczna izolacja zachęca do nadrabiania filmowych i serialowych zaległości. I choć przyszło nam żyć w dobie powszechnej dostępności legalnych źródeł, takich jak choćby Netflix, Player.pl czy platforma VOD.pl, to pirackie serwisy wciąż mają się dobrze, a z ich oferty korzystają rzesze użytkowników. W 2017 r. firma Deloitte oszacowała, że na piractwie polska gospodarka może tracić nawet do 3 mld złotych w skali roku. Warto mieć to na względzie zwłaszcza teraz, gdy polska kultura stoi w obliczu ogromnego zagrożenia, a artyści z niepokojem spoglądają w przyszłość.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
