Aukcje WOŚP 2025 z kulturą w roli głównej!
Chcesz zostać bohaterem powieści? Mieć posprzątane mieszkanie przez znanego artystę? Wybrać się w rejs z aktorami kultowego serialu? A może spędzić miły wieczór z ulubionym artystą? To wszystko można wylicytować na aukcjach przygotowanych przez ludzi kultury dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 33. finał WOŚP już 26 stycznia.
Mam ze swoim filmem skomplikowaną relację
„Każde opowiadanie ma swój świat, związany z językiem, sferą kulturową i to jest w nim najważniejsze. Trudno taką bardzo szwedzką albo polską historię adaptować na przykład do Londynu. Nie można tak po prostu czegoś zmienić, ponieważ w każdym opowiadaniu zawiera się jakiś kod kulturowy, jakiś kodeks, jakieś DNA” - mówi Magnus von Horn, reżyser filmu „Dziewczyna z igłą”, dwukrotnego laureata Srebrnych Lwów oraz nagród za reżyserię na Festiwalach Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Domena Publiczna: Nowy Rok, nowe zasoby
Nowy Rok to nowe otwarcie również z perspektywy zasobów kultury, z których możemy korzystać bez konieczności uzyskania ogólnie wymaganego przez prawo autorskie zezwolenia od podmiotu uprawnionego (np. twórcy) z tytułu autorskich praw majątkowych. Z dniem 1 stycznia 2025 r., na skutek wygaśnięcia autorskich praw majątkowych do utworów, zasoby tzw. domeny publicznej zostały bowiem wzbogacone o kolejne dzieła. To dobry pretekst by po raz kolejny przybliżyć nie tylko samo pojęcie domeny publicznej, ale również praktyczne konsekwencje „uwolnienia” autorskich praw majątkowych do utworów.
Legalne gry – ochrona pasji, portfela i twórców
Branża gier komputerowych to ogromny i różnorodny rynek, który z roku na rok rośnie, a wybór oferowanych gier jest niemal nieograniczony. W dzisiejszych czasach zakup gier stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek, szczególnie jeśli mówimy o dystrybucji cyfrowej. Istnieje wiele platform i sklepów, które oferują legalne kopie gier, a tajemnicą poliszynela jest, że istnieją też miejsca, w których dostęp do gier można uzyskać poza legalnym obiegiem.
„Dziewczyna z igłą”. Jak Polska udawała Kopenhagę.
„Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna to mistrzowsko skonstruowany thriller psychologiczny, który zagląda w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy. Możemy już w kinach oglądać tę mroczną baśń dla dorosłych, w której spotykają się uboga dziewczyna, szlachetny potwór bez twarzy, tchórzliwy książę na białym koniu i czarownica, karmiąca dzieci mlekiem i słodyczami. Tyle że ta historia wydarzyła się naprawdę.
Łyk sztuki do kawy z fałatowskimi śniegami
„Na całej połaci śnieg…”. Zima rozpościera jego białe prześcieradła po polach i górach. Wydawać by się mogło, że monotonia i biel tego opadu atmosferycznego nie pozostawia zbyt wiele pola do wyobraźni. Tymczasem Jeremi Przybora w cytowanej piosence zauważa: „w przeróżnej postaci – śnieg”. Dostrzegało to także wielu artystów plastyków. Wyodrębnić można cały gatunek malarski, w którym na ujęcia zimowych pejzaży prześcigają się liczni adepci tej sztuki. Dzisiaj przyjrzymy się śniegom jednego z najwybitniejszych akwarelistów polskich, Juliana Fałata (1853 – 1929).
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
![Do góry!](https://legalnakultura.pl/tpl/img/goUp.png)