Legalne źródła to miejsca, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.
Łaczy nas pamięć
Beniamin Rozenfeld. Rysownik getta warszawskiego, konspirator, powstaniec
Pięć rysunków Beniamina Rozenfelda odnaleziono po wojnie w pierwszej części Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, wydobytej spod gruzów w 1946 roku. Przez wiele dekad ich autora uważano za nieznanego, mimo że na początku lat 50. Józef Sandel ustalił jego tożsamość na podstawie relacji naocznego świadka, Dory Zajczyk. Tożsamość autora szkiców została niedawno potwierdzona przez dr Agnieszkę Żółkiewską, której ustalenia przedstawiamy poniżej.
Sztuczna inteligencja w prawie autorskim. Zagadnienia „jutra”, które są już aktualne.
Choć 19 lutego 2021 roku Komisja Europejska opublikowała Białą Księgę w sprawie sztucznej inteligencji, to stan prawny dotyczący zagadnień związanych z rozwojem techniki (rozwojem sztucznej inteligencji) pozostaje daleko w tyle za rzeczywistymi problemami, które już nas dotyczą. W szczególności Unia Europejska skupia się na kwestiach wpływu AI na jej odbiorców, nie zwracając dużej uwagi na osobny „samoistny” rozwój nowej technologii.
Życie zafundowało mi niezwykłą przygodę
Teatr to pojęcie bardzo szerokie, odnosi się zarówno do budynku, jak i do tworzenia relacji aktor – widz. Niezależnie od kraju i używanego języka porusza tematy i emocje ogólnoludzkie: miłość – nienawiść, samotność – poczucie wspólnoty, strach – zaufanie, radość – smutek. O uniwersalności języka teatru przekonała się Danuta Stenka, która swoim monodramem „Koncert Życzeń” poruszała publiczność od Pekinu po Nowy Jork, a w zuryskim Schaspielhaus, nie znając języka niemieckiego, została komentatorką problemów, którymi żyje szwajcarska ulica.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru polecamy wywiad z ambasadorką Legalnej Kultury i przewodniczącą Rady Fundacji, Danutą Stenką, o odnajdywaniu klucza do uczuć własnych i publiczności na całym świecie.
Łyk sztuki do kawy z widokiem na Warszawę od strony Pragi
18 kwietnia przypada święto, którego celem jest przypominanie o roli dziedzictwa kulturowego. Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, proponujemy rzut oka na lewobrzeżną Warszawę uwiecznioną przez nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego, Canaletta – „Widok Warszawy od strony Pragi”, który okazał się bezcenny w rekonstrukcji całkowicie zburzonej Starówki.
Jeśli zależy Ci na kulturze wesprzyj naszą misję
Fundacja Legalna Kultura jest organizacją pożytku publicznego. Będzie wspaniale, jeśli zechcecie wesprzeć naszą działalność przekazując nam 1% swojego podatku. Wypełniając PIT wystarczy wpisać w odpowiedniej rubryce nr KRS 0000400728.
Legalna Kultura dąży do rozwiązania jednego z najistotniejszych problemów współczesnej kultury – jak z niej korzystać, zachowując wolność własną i nie ograniczając cudzej. Propagujemy korzystanie z kultury z legalnych źródeł, edukujemy, tworzymy wspólnotę twórców i odbiorców kultury.
Precedens, który zmieni prawa autorskie do aplikacji
Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych (Supreme Court of the United States) wydał właśnie wyrok, który stanie się precedensem w rozpatrywaniu spraw dotyczących praw autorskich w zakresie programowania aplikacji. Czekają nas naprawdę duże zmiany.
PRAWNIK ODPOWIADA
Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego.
