Baza Legalnych Źródeł

Legalne źródła to miejsca, które dają dostęp do utworów, z zachowaniem wszelkich praw przynależnych twórcom.

                  

Dodaj źródło! 995

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Rozmowy

Reni Jusis. Nie będzie spania

Reni Jusis. Nie będzie spania

– Czuję, że jestem znów na początku. Nie czuję, jakbym odcinała kupony. Przede mną sporo nowych wyzwań i "wiem, że nic nie wiem". Lubię eksplorować nowe przestrzenie muzyczne. Oczywiście zmagasz się z myślami, że nic dwa razy w życiu się nie zdarza, ale czy warto ścigać się z samym sobą? Czasami też trzeba się z tym pogodzić, że może ta najważniejsza piosenka jest już za nami – mówi Reni Jusis. O zmianach na rynku muzycznym, polskiej scenie elektronicznej i piosenkach z drugim dnem rozmawiamy przy okazji nowej płyty "Ćma" i trasy koncertowej, która jej towarzyszy.

> WIĘCEJ

KAMPANIA SPOŁECZNA

/ Działamy

Srebra rodowe online, czyli Teatr TV dostępny w sieci!

Srebra rodowe online, czyli Teatr TV dostępny w sieci!

Ten teatr nie ma swojego odpowiednika na świecie. Najwybitniejsi aktorzy, najwięksi reżyserzy, sztuki napisane pod to medium - polscy twórcy, dzięki metodom filmowym, stworzyli właściwie nowy gatunek. Niedawno TVP wróciła do cotygodniowych premier na antenie, a dodatkowo udostępnia je bezpłatnie w internecie. W Kulturze Na Widoku pokazujemy bogaty wybór premier Teatru TV z ostatnich lat, rejestracje najciekawszych spektakli z polskich teatrów, sztuki współczesne z "Teatroteki" i spektakle wybitnych reżyserów.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy -

Łyk sztuki do kawy - "Bar w Folies-Bergère"

"Bar w Folies-Bergère" to jeden z najbardziej tajemniczych obrazów Eduarda Maneta. Na płótnie przedstawiającym jedną z najmodniejszych muzycznych kawiarni Folies-Bergère, centralną postacią jest kelnerka Suzon. W lustrze za nią widzimy nowoczesny świat - śmietankę towarzyską Paryża (na czele z kurtyzaną Méry Laurent, muzą wielu artystów) i zabawiających ich cyrkowców. Jest jeszcze niedokładne odbicie w lustrze i mężczyzna, którego nie ma na pierwszym planie. Krytycy spierają się do dziś, co wyraża spojrzenie Suzon. Czy jest zmęczona długą zmianą, czy długim pozowaniem Manetowi, znanemu z drobiazgowych szkiców? A może w imieniu artysty z ironią patrzy na bywalców Folies-Bergère?

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Rozmowy

Wielka miłość, a w głowie nieuleczalny lęk

Wielka miłość, a w głowie nieuleczalny lęk

– "53 wojny" mocno przeżyłam, już je wypłakałam i mogę zająć się kolejnym tematem. To chyba naturalne, przynajmniej tak jest ze mną, że muszę najpierw sama przeżyć wszystko emocjonalnie, żeby móc potem zrobić o tym film. Wtedy wiem na pewno, że działa to, co sobie wymyśliłam Ewą Bukowską, reżyserką filmu "53 wojny", który zdobył nagrodę Młodzieżowego Jury na Festiwalu "Młodzi i Film", rozmawia Ryszard Jaźwiński.

> WIĘCEJ

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Weekendowe inspiracje

Weekendowe inspiracje Legalnej Kultury

Weekendowe inspiracje Legalnej Kultury

Jeśli chcielibyście skorzystać ze wszystkich atrakcji kulturalnych nadchodzącego weekendu, musielibyście kilkukrotnie się sklonować. Jest muzycznie - od debiutu Sary Jaroszyk po powroty Dawida Podsiadły i Edyty Bartosiewicz. Jest też książkowo - od tematu przestrzeni miejskiej do nowej powieści Kingi Dębskiej. Jest bardzo filmowo - 4 festiwale, aż 9 premier kinowych i "Zimna wojna" w VOD. Sprawdźcie, co jeszcze czeka na Was w Weekendowych inspiracjach.

> WIĘCEJ

PRAWO W KULTURZE

/ Prawo w praktyce

"Schody do Nieba" mają pod górkę

Plagiat najtrudniej jest udowodnić w muzyce. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego Stanów Zjednoczonych, który uchylił korzystny dla zespołu Led Zeppelin wyrok Federalnego Sądu Stanu Los Angeles w głośnej sprawie rzekomego plagiatu intra do rockowego standardu "Schody do Nieba". Proces właśnie rozpoczyna się na nowo.

> WIĘCEJ


strona
1/65
2
Agnieszka Smoczyńska o filmie "Fuga" - 43. FPFF w Gdyni

PRAWNIK ODPOWIADA

Tu znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania z zakresu prawa autorskiego. Możesz zadać pytanie naszemu prawnikowi. Zanim to zrobisz, przejrzyj opublikowane już odpowiedzi.

Zadaj pytanie Odpowiedzi prawnika


Do góry!

Partnerzy strategiczni Instytucje wspierające Patroni medialni Festiwale i wydarzenia