CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy – Kochankowie według Magritte’a
14.02.20
Czy nie używając tradycyjnej miłosnej symboliki można mówić o uczuciach? Odpowiedzią jest pokazywany w walentynkowy wieczór, w Łyku sztuki do kawy obraz „Kochankowie” („The lovers”), autorstwa René Magritte’a, nazywanego „autorem słów i rzeczy”. Jego nietuzinkowy, niestandardowy, nieoczywisty sposób przedstawiania emocji i uczuć zastanawia, prowokuje, zmusza do refleksji.
Jaką miłość pokazuje autor na obrazie? Miłość platoniczną, otwartą i tolerancyjną, ślepą i anonimową, toksyczną, niespełnioną, nieszczerą czy też miłość pełną tajemnic, chronioną i chroniącą się przed światem, intymną, pokazującą, że liczy się wyłącznie wnętrze człowieka? Jaka jest Wasza interpretacja obrazu, który powstał 92 lata temu (1928 r.)?
René Magritte to belgijski malarz, surrealista, którego dzieła do dziś szokują i wzbudzają kontrowersje. Podobno na jednym ze spotkań z Salvadorem Dali, Zygmunt Freud powiedział: „wciąż jestem skłonny uważać surrealistów za stuprocentowych wariatów". W swoich pracach autor pokazuje np. pociąg wyjeżdzający z kominka – Time transfixed; stół stojący na ogromnym jabłku – Fine realities; przypominające buty, gołe stopy ze sznurówkami – The Red Model, itp.
Na jego malarstwo niewątpliwie wpłynęło samobójstwo matki. Powstała nawet legenda, że malarz widział, jak wyławiano z rzeki jej ciało, a twarz matki owinięta była wtedy w nocną koszulę. Przeżytą w dzieciństwie traumą tłumaczono później zamieszczanie na obrazach twarzy zakrytych materiałem. Widzimy je nie tylko w „The lovers”, ale też np. w „L'histoire centrale”. W latach 30. XX wieku René Magritte miał dwukrotnie wykorzystywać płótna, tworząc na starych nowe dzieła. „La Pose Enchantée” – pracę z 1927 roku – pociął na 4 części, na każdą naniósł nowy obraz. „La Pose Enchantée” udało się „poskładać” w całość, znaleźć wszystkie jego fragmenty, dopiero w 2017 roku.
Magritte studiował na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. W 1920 roku trafił do wojska, a po powrocie ze służby m.in. projektował tapety. Ożenił się z Georgette Berger, która była jego muzą. Przyjaźnił się z Salvadorem Dalí, sprzeciwiał teoriom Freuda. Jego dzieła wciąż inspirują świat mody, filmu (np. Dolores Claiborne, reż. Taylor Hackford czy Sekretne Okno, reż. David Koepp), twórców fantastyki. Na ich podstawie powstają sztuki teatralne (np. „Sinobrody – nadzieja kobiet”) i gry komputerowe (np. w 2007 r. gra przygodowa pt. "Magritte"). W 2018 roku obraz „Kochankowie" został przetworzony przez Bovską i wykorzystany na okładce jej płyty „Kęsy”.
René Magritte zmarł 15.08.1967 r. w Brukseli. Jego obraz „The lovers II” można zobaczyć już teraz na stronie Museum of Modern Art in New York - https://www.moma.org/collection/works/79933?artist_id=3692&locale=en&page=1&sov_referrer=artist.
Twórczość René Magritte'a znajduje się w The Musée Magritte Museum (część kompleksu Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych Belgii w Brukseli).
W Dniu Zakochanych i w każdym innym dniu roku życzymy wszystkim dużo miłości i przyjaźni, także tej z kulturą.
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura

Na skróty
Archiwum
