CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Kula karabinowa"
09.11.18
– Mówiło się o malarstwie: ważne jest nie "co", ale "jak". Dla mnie jednak najważniejsze wydaje się "po co" – mówił Adam Bunsch, krakowski malarz, grafik, autor witraży i dramatopisarz. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Mehoffera, rozpoczął też studia w Wiedniu, ale szybko dostał powołanie do armii austriackiej. Po odzyskaniu niepodległości walczył w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, brał udział także w kampanii wrześniowej i zaprojektował odznakę 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. Jego malarstwo było bardzo oryginalne, pełne refleksji i bólu związanych z doświadczeniem wojennym. Te emocje i przeżycia pokazuje m.in. obraz "Kula karabinowa", nagrodzony srebrnym medalem w czasie wystawy w Zachęcie.
Obraz "Kula karabinowa" możecie podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie na ostatniej wystawie z cyklu "3 x Niepodległa"-"Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918". Jej głównym założeniem jest skonfrontowanie przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki na progu niepodległości. Wśród kilkuset obrazów, rzeźb i grafik znajdziecie prace m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Wojciecha Kossaka, czy Leona Wyczółkowskiego. Finisaż wystawy 17 marca 2019 roku, ale niemal wszystkie przedstawione na niej dzieła znajdziecie w Cyfrowym Muzeum Narodowym. Więcej ciekawych muzeów i galerii znajdziecie w Kulturze Na Widoku.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office