CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Pejzaż zimowy w Łyku sztuki do kawy
01.12.23
Jaki jest Wasz sposób na wszechogarniające mrozy? My inspirujemy się obrazem Hendricka Avercampa "Pejzaż zimowy z łyżwiarzami". Choć na pierwszy rzut oka obraz być może nie robi wielkiego wrażenia, po powiększeniu ogląda się go jak film. Zabawa miesza się tu z makabrą i życiem codziennym początków XVII wieku.
Hendrick Avercamp, znany jako "Malujący Ślepy" urodził się głuchoniemy co paradoksalnie sprawiało, że ludzie utożsamiali go ze ślepcem. Był fascynującą postacią w historii sztuki. Jego życie i wybory artystyczne były źródłem inspiracji dla tych, którzy widzieli w nim dobry przykład pokonywania trudności.
Głuchoniemy malarz, nazywany również Niemową z Kampen, był wiernym naśladowcą Pietera Breugla starszego i uwielbiał przedstawiać zimowe pejzaże pełne ruchu.
Słynął ze swojej niezwykłej precyzji w odwzorowywaniu szczegółów. Jego obrazy są pełne drobnych postaci i detali, co sprawia, że można się w nich zagubić, odkrywając coraz to nowe elementy.
Spróbujcie znaleźć na „Pejzażu zimowym z łyżwami" podpis Avercampa - podpowiadamy, że jest on zapisany w formie graffiti! Zobacz obraz w Hi-Res.
Avercamp był jednym z pierwszych malarzy, który z powodzeniem wprowadził techniki perspektywy atmosferycznej, co wpłynęło na sposób przedstawiania odległych krajobrazów na jego zimowych obrazach. (Inaczej) perspektywa powietrzna, pozwala na oddanie głębi i trójwymiarowości sceny, charakteryzując się stopniowym zmniejszaniem szczegółowości i zmianą koloru.
„Pejzaż zimowy z łyżwami" znajduje się w zbiorach Rijksmuseum, czyli holenderskiego Muzeum Państwowego w Amsterdamie. Rijksmuseum to Liga Mistrzów w kategorii wirtualnych muzeów. Po zalogowaniu się lub ściągnięciu aplikacji, zamieszczone w bardzo dobrej rozdzielczości dzieła sztuki można bowiem przybliżać, kadrować i przerabiać np. na pokrowce na smartfony czy obrazki na koszulkach. Obrazy sortować można nie tylko po nazwiskach autorów i tytułach, ale również po słowach kluczowych, kolorach użytych na płótnach czy znajdujących się na nich obiektach.
Polecamy!
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office