Łyk sztuki do kawy - "Śniadanie na trawie"

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy -

Łyk sztuki do kawy - "Śniadanie na trawie"

04.05.18

Śniadanie na trawie to idealny pomysł na wolne majowe poranki. Dziś prezentujemy "Śniadanie na trawie", którego być może nie znacie. Ten motyw, stworzony przez Eduarda Maneta w słynnym obrazie, zainspirował jego przyjaciela Clauda Moneta do namalowania własnej, monumentalnej wersji. Okazało się jednak, że przeniesienie na płótno takiego dzieła przekracza możliwości finansowe artysty. Postanowił pociąć płótno na części i sprzedać jako kilka obrazów. Niestety, nie wszystkie "części" zachowały się do naszych czasów. Claude Monet (1840-1926), obok Renoira, jest uznawany za twórcę impresjonizmu. Jak sam twierdził inspiracją do stworzenia tego kierunku były marokańskie pejzaże, które poznał pełniąc służbę wojskową. Ciekawe, jak potoczyłyby się losy światowego malarstwa, gdyby Monet podporządkował się decyzji ojca i został sklepikarzem?

Ocalałe części "Śniadania na trawie" znajdziemy w Muzeum Orsay w Paryżu, największym na świecie muzeum skupiającym w sobie prace impresjonistów i postimpresjonistów. Budynek Orsay to dawny dworzec kolejowy,przykład niezwykle udanej rewitalizacji. Na stronie muzeum znajdziecie niemal wszystkie dzieła z kolekcji, każde z nich jest szczegółowo opisane, wraz z historią powstania. Kolekcję możemy przeglądać m.in. poprzez "karuzelę skojarzeń". Więcej ciekawych muzeów i galerii znajdziecie w Bazie Legalnych Źródeł.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!