CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Powrót Syna Marnotrawnego"
04.10.19
„Taki obraz można malować tylko wtedy, gdy umierało się wiele razy” – tak po zobaczeniu tego obrazu powiedział Vincent van Gogh.
„Powrót syna marnotrawnego”, bo o nim mowa, to ostatni obraz Rembranta Harmenusza von Rijna. 4 października 2019 r. mija 350 lat od śmierci tego wybitnego malarza (1606-1669).
Obraz, który dzisiaj pokazujemy w Łyku sztuki do kawy interpretowany jest jako rozmyślanie nad stratą. Malarz namalował go po śmierci ukochanego syna Tytusa. Przedstawia scenę, w której młody mężczyzna (po roztrwonieniu rodzinnego majątku) wraca skruszony do swojego ojca. Rembrandt umieszcza w niej kilka osób, a poprzez barwy i światło buduje nastrój dzieła i wydobywa emocje przedstawionych w nim postaci.
Dzieło Rembrandta zainspirowało Jacka Kaczmarskiego -„Syn marnotrawny” to piosenka, która znalazła się na jego płycie „Wojna postu z karnawałem”.
Jacek Kaczmarski śpiewał w niej:
„Jestem młody, jestem nikim – będę nikim.
Na gościńcach zdarłem buty i kapotę.
Nie obchodzi mnie co będzie ze mną potem,
Tylko chciałbym gdzieś odpocząć od paniki,
Co goni mnie z miejsca na miejsce o głodzie i chłodzie…
Ludzie, których widzę – stoją do mnie tyłem:
Ten pod bramą leje, ów na pannę czeka.
Nawet pies znajomy na mój widok szczeka…
Sam się z życia nader sprawnie obrobiłem,
Więc chyłkiem powracam do domu o zmroku – jak złodziej.
Jakaś ciepła mnie otacza cisza wokół,
Padam z nóg i czuję ręce na ramionach,
Do nóg czyichś schylam głowę, jak pod topór.
Moje stopy poranione świecą w mroku,
Lecz panika – nie wiem skąd wiem – jest już dla mnie skończona…”
Rembrandt Harmenszoon van Rijn pozostawił po sobie około 300 obrazów olejnych, 300 grafik i około 2 tysięcy rysunków. Pochodził on z Lejdy (miasto w zachodniej Holandii), studiował na uniwersytecie kierunki humanistyczne, a później malarstwo w Lejdzie i Amsterdamie. Malował obrazy o tematyce religijnej, mitologicznej i autoportrety.
37 rycin Rembrandta, wartych ponad 2 mln zł, złożyło się na wystawę „Rembrandt 350”, którą - do 15 października br. - można zobaczyć w Muzeum Śląska Opolskiego ( http://muzeum.opole.pl/). Jeśli nie planujecie w tym czasie wycieczki do Opola, macie okazję odwiedzić wirtualne zasoby największej kolekcji prac Rembrandta znajdujące się w Rijksmuseum w Amsterdamie: https://www.rijksmuseum.nl/nl/jaar-van-rembrandt?originalQuery=rembr
Na zachętę prezentujemy jeden z jego najsłynniejszych autoportretów - skradziony 20 lat temu z muzeum w Draguignan niedaleko Tulonu na południu Francji i wart niemal 4 mln euro, odnaleziony w Nicei w 2014 roku.
Więcej sztuki znajdziecie w Bazie Legalnych Źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office