CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - Pola Negri
14.09.18
Najpiękniejszy portret przedstawiający Polę Negri namalował Tadeusz Styka - jeden z najbardziej wziętych portrecistów wywodzący się z rodziny słynnych malarzy (jego ojciec Jan i brat Adam tworzyli niezwykłe panoramy przełomu XIX i XX wieku, m.in. "Panoramę Racławicką" i "The Crucifixion"). Międzynarodowe uznanie Tadeusz Styka zyskał dzięki portretom najważniejszych postaci pierwszej połowy XX wieku, m.in. Ignacego Paderewskiego, Enrica Carusa i pięknych kobiet, które po dziś dzień uwodzą znawców sztuki na całym świecie. Pola Negri przekazała portret do Muzeum Narodowego w Warszawie tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Aktorka kina niemego jest też jedną z bohaterek zbliżającego się 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Uczestnicy Festiwalu zobaczą dwa zrekonstruowane cyfrowo filmy z gwiazdą kina niemego - "Bestię" oraz „Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów”.
Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najważniejszych miejsc na muzealnej mapie Polski i Europy, w którego zbiorach znajdziemy nie tylko wielkiej próby malarstwo, ale też największy w kraju zbiór sztuki chińskiej, a od niedawna również galerię polskiego dizajnu. Cyfrowa kolekcja daje wiele możliwości – po zalogowaniu się możecie tworzyć własne zbiory muzealne, zaś dostęp do dzieł jest bardzo prosty dzięki podziałowi na kilkanaście sekcji. Więcej ciekawych muzeów i galerii znajdziecie w Bazie Legalnych Źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office