CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Śmiech"
10.05.18
– Śmiech obraża idiotów, ale mądrych leczy - powiedział Jan Werich, czeski aktor i pisarz. Istnieją śmiechu przednie, wytworne gatunki, jak śmiech – sąd łagodny i dobroć spokojna, dalej śmiech – ukryta siła i maska przyzwoita na niewłaściwą rzeczywistość, śmiech pijacka orgia dla zbyt trzeźwych – pisał "W bani doktora Lipko" Roman Jaworski, polski pisarz ekspresjonistyczny, którego podziwiał Witkacy. Definicji śmiechu jest oczywiście znacznie więcej. Sami zdecydujcie, którą z nich ucieleśnia obraz Umberta Boccioniego "Śmiech". Twórca malarskiego futuryzmu (fascynacja ruchem, sensacją i nowoczesnością) uwiecznił na płótnie scenę z restauracji. Niestety "Śmiech" tak bardzo nie spodobał się publiczności, że został zniszczony - wedle różnych źródeł rozmazano palcem świeżą farbę lub pocięto go żyletką. Artysta namalował go więc po raz drugi.
Obraz "Śmiech" (1911) często zmieniał właścicieli, w 1955 roku zakupili go Rotchildowie, którzy następnie przekazali go nowojorskiemu Museum of Modern Art, w którym znajduje się do dziś. Uważana za najbardziej wpływowe muzeum sztuki nowoczesnej na świecie MoMA szczyci się niezwykłą kolekcją, w której znajdziemy dzieła Pabla Picassa, Fridy Kahlo, Vincenta van Gogha, Andy'ego Warhola czy Magdaleny Abakanowicz. Ponad 77 z 200 tysięcy obiektów znajdziecie w wirtualnej kolekcji, dającej także dostęp do wystaw archiwalnych od 1991 roku. Więcej ciekawych muzeów i galerii znajdziecie w Bazie Legalnych Źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office