CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy na mundial
15.06.18
Piłkarze Towarzystwa Sportowego "Wisła" z sezonu 1926/1927 na obrazie Wlastimila Hofmana zostali uwiecznieni jako współcześni herosi, którym towarzyszy Nike. Urodzony w Pradze polski malarz był symbolistą i pierwszym Polakiem, który został członkiem wiedeńskiej Galerii Secesji. Po II wojnie światowej artysta związał się ze Szklarską Porębą, a jego dom - dziś zamieniony w muzeum - zyskał przydomek "Wlastimilówki". Wlastimil wraz z żoną Adą prowadzili dom otwarty, w którym spotykali się artyści i turyści, a o Szklarskiej Porębie pisał: "żyjąc tutaj z dala od świata, pośród skał, lasów i gór; dopiero teraz mogę w pełnej mierze ocenić zbawienne działanie natury na ducha ludzkiego". Jaką drużynę namalowałby Hofman na zakończenie tegorocznego Mundialu?
Obraz "Drużyna piłki nożnej..." pochodzi z kolekcji Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Zobaczyć możecie go m.in. w wirtualnej kolekcji "Piłka nożna w sztuce polskiej". Na 1000 m² powierzchni wystawowej muzuem znajduje się ok. 3 tys. eksponatów i prawie 600 zdjęć. Całość zbiorów liczy odpowiednio 50 i 55 tys. obiektów. Twórcy wystawy w przekrojowy sposób streszczają historię sportu i igrzysk olimpijskich od czasów antycznych oraz historię sportu w Polsce. Muzeum można z powodzeniem zwiedzać z pozycji fotela. Cyfrowa wersja udostępnia kolekcję medali olimpijskich, galerię obrazów i rzeźb, filmy i wirtualny spacer po Centrum Olimpijskim.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office