CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy - "Wiosna"
05.04.18
"Wiosna wchodzi ze swym zapachem i podmuchem. Eksperymentowanie – oznaka romantyka, ja jestem romantyk" - pisał Leon Wyczółkowski, jeden z czołowych przedstawicieli malarstwa Młodej Polski, który kształcił się między innymi u Wojciecha Gersona i Jana Matejki. Inspiracje czerpał z licznych podróży, często znikał bez śladu, poszukiwano go nawet poprzez ogłoszenia prasowe. Mamy wrażenie, że odchylona przez wiatr firanka pozwala poczuć zapach wiosny.
"Wiosna - wnętrze pracowni artysty" była jedną z ostatnich prac Wyczóła. W Gościeradzu, gdzie spędził ostatnie lata, malarz był bardzo szczęśliwy. Odpoczywał przy „herbatce” i „cygarku” w fotelu z widokiem na sad. Zmarł dzień po Świętach Bożego Narodzenia. Jego pogrzeb zgromadził wielotysięczne tłumy i przerodził się w manifestację ku czci artysty.
Obraz znajduje się w kolekcji Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Wdowa po artyście przekazała do Muzeum, zgodnie z jego wolą, zbiór prac oraz pamiątek osobistych, wyposażenia pracowni i mebli. Część z nich możemy zobaczyć w galeriach, znajdujących się na stronie muzeum. W mieszczącym się m.in. w spichrzach nad Brdą muzeum znajdziemy także kolekcje sztuki polskiej XIX i XX wieku. Więcej ciekawych muzeów i galerii znajdziecie w Bazie Legalnych Źródeł.
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura

Na skróty
Archiwum
