CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy z Kolomanem Moserem
29.03.19
Czy dzieło sztuki może być jednocześnie przedmiotem użytkowym? W 1904 r. Wiener Werkstätte, pracownia rzemieślnicza założona m.in. przez malarza i projektanta Kolomana Mosera, otrzymała zlecenie na projekt wnętrz wiedeńskiego Sanatorium Purkersdorf. Moser wykorzystał do aranżacji holu wejściowego stworzony na wystawę Gustava Klimta sześcienny biały fotel z tkanym siedziskiem z deseniem szachownicy. Dziś minimalistyczny Fotel Purkersdorf, jest ikoną designu wiedeńskiej epoki nowożytnej.
Koloman "Kolo" Moser (1868-1918) był twórcą i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli Secesji Wiedeńskiej. W czasie swoich studiów malarskich uczył rysunku dzieci arcyksięcia Karola Ludwika. W swojej karierze projektował meble, okładki książek, biżuterię i tkaniny, a za jego największe osiągnięcie uważa się witraże w wiedeńskim kościele am Steinhof.
Fotel Purkersdorf znajdziecie w kolekcji Leopold Museum. Muzeum powstało ze zbiorów prywatnych i mieści się w wiedeńskiej Dzielnicy Muzeów. W jego zbiorach znajduje się największa kolekcja austriackiej sztuki współczesnej, w tym zbiór dzieł Egona Schiele oraz pokaźna kolekcja prac Gustava Klimta i Richarda Gerstla. Część zbiorów muzeum umieszcza on-line. Inny znany fotel, zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego "366", zobaczycie także w cyklu Łyk sztuki do kawy. Po więcej sztuki z legalnych źródeł sięgnijcie do Bazy Legalnych Źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office