CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Chimera"
05.04.19
Chimera, ziejący ogniem potwór z mitologii greckiej, nierzeczywisty twór, coś wydumanego lub o zmiennej naturze - to temat inspirujący artystów już od starożytności. Wśród nich był Gustave Moreau (1826-1898), jeden z czołowych przedstawicieli francuskiego symbolizmu, który był wręcz zahipnotyzowany tym motywem. Jego chimery to nierzeczywiste kobiety, a najsłynniejszą z nich (oglądacie ją właśnie w "Łyku sztuki do kawy") malował przez blisko 30 lat! Artysta zamierzał też stworzyć dwa wielkie dzieła poświęcone tym postaciom, ale zrezygnował z ich malowania po śmierci matki.
Gustave Moreau pochodził z artystycznej rodziny - jego ojciec był architektem, a matka zajmowała się muzyką. Jego fascynacja malarstwem, szczególnie renesansowym, zrodziła się, gdy w wieku 15 lat odwiedził Włochy. Zaledwie 10 lat później miał swoją pierwszą wystawę w Paryskim Salonie, który wyznaczał trendy artystyczne XIX-wiecznej Europy. W czasie swojej kariery Moreau namalował ponad 8 tysięcy obrazów, wiele z nich można podziwiać w paryskim Musée Gustave-Moreau.
"Chimera" (1867), którą oglądacie w Łyku sztuki do kawy, znajduje się w prywatnej kolekcji i jest olejną wersją obrazu malowanego przez Moreau od 1856 do 1884 roku (liczne rysunki i akwarele). Więcej dzieł sztuki z legalnych źródeł zobaczycie dzięki Bazie Legalnych Źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office