CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy: „Potrójny autoportret”
13.03.20
Czy w zależności od sytuacji mamy wiele twarzy? Która jest prawdziwa?
"Trudno jest poznać siebie, ale także nie jest łatwo siebie namalować" – pisał Vincent van Gogh. Jak poradził sobie z tymi wyzwaniami Johannes Gumpp autor obrazu „Potrójny autoportret”? Czy wspólnie uda nam się odkryć prawdziwą twarz malarza?
Artysta patrzy na swoje oblicze w lustrze i jednocześnie maluje portret. Czy tak wygląda naprawdę, pozostanie dla widza tajemnicą, bowiem to, co widzimy, może być tylko wytworem wyobraźni Gumppa, odwrócony od nas plecami pozostawia to wyłącznie dla siebie. …a może nie wygląd jest tu najistotniejszy, a przelane na płótno wewnętrzne dylematy artysty i poszukiwanie własnego „ja”? Czy trzy głowy to jego rozważania o młodości, życiu dorosłym i starości? Czy nawiązuje do Trójcy Świętej?
Rodzi się także wiele pytań dotyczących obecnego na obrazie lustra - dlaczego jest ono jednym z elementów autoportretu (do czasów współczesnych rzadko umieszczano je w dziełach sztuki) i w jaki sposób malarz mógł sobie na nie pozwolić. Pod koniec XVI wieku lustra były bowiem towarem luksusowym. Podobno pewna hrabina sprzedała folwark, żeby kupić sobie jedno. Zdaniem uczonych symboliczne są - poruszone, gotowe do walki - zwierzęta zamieszczone na obrazie: pies mogący symbolizować lojalność (wierność lustra) i kot autonomię (autonomia prezentacji artysty). Interpretacji dzieła może być tyle, ile osób oglądających obraz. Jaka jest Wasza? Podobno pełne tajemnic dzieło do dziś wprawia w zakłopotanie historyków i miłośników sztuki.
O Gumppie niewiele wiadomo. Austriacki malarz pochodził z rodziny związanej ze sztuką. Urodził się 14 sierpnia 1626 roku w Innsbrucku. Znany jest z jednego tylko, pokazywanego dzisiaj w Łyku sztuki do kawy, obrazu namalowanego w dwóch wersjach – prostokątnej i okrągłej. Pierwsza znajduje się w prywatnej kolekcji, druga - bardziej znana - przechowywana jest we Florencji, w korytarzu Vasariego, połączonym z jednym z najstarszych muzeów w Europie – Galerią Uffizi. O dacie jego powstania świadczy napis umieszczony na białym materiale powieszonym w górnej części obrazu: „Johannes Gumpp im 20 Jare 1646”.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office