CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Adoracya pasterzy"
21.12.18
"Adoracya pasterzy" Kazimierza Sichulskiego to 4 pocztówki, które składają się w większą całość. Charakterystyczne dla autora było nawiązywanie do estetyki japońskiej (asymetria, wycinkowość) z układem witraży lub polichromii kościelnych. Aż trudno uwierzyć, że tak nowoczesne rozwiązania pojawiły się w pocztówkach sprzed ponad 100 lat. Znajdziecie je w POLONIE, skąd możecie je pobrać w kilku formatach i wykorzystać bezpłatnie do stworzenia własnych pocztówek, wzorów, plakatów czy nadruków na telefon czy kubek - należą one bowiem do domeny publicznej. Od stycznia 2017 roku zasoby POLONY powiększane są dzięki realizacji projektu "Patimonium", w którym przez 3 lata zostanie udostępnionych ponad ponad milion obiektów z domeny publicznej, Będzie można z nich korzystać nie tylko w celach naukowych czy edukacyjnych, ale także artystycznych i komercyjnych.
Lwowski malarz i grafik Kazimierz Sichulski (1879-1942) był młodopolskim artystą zafascynowanym folklorem Husulszczyzny. W jego twórczości znajdziemy rysy charakterystyczne dla Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego, pod okiem których kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Sichulski współpracował też ze słynnym kabaretem literacko-artystycznym "Zielony balonik" oraz rysował karykatury do czasopisma "Liberum Veto". Był mężem znanej piękności aktorki Bronisławy Rudlickiej i walczył w Legionach Polskich.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office