CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Samson Potężny"
30.11.18
Czy mężczyzna trzymający na klatce piersiowej tor motocyklowy to superbohater pokroju Supermana? Blisko, gdyż polski cyrkowiec żydowskiego pochodzenia Zishe (Zygmunt) Breitbart, zwany Samsonem Potężnym, był inspiracją do stworzenia tej postaci. Zdjęcie (1925 r.) przedstawia jeden z najgłośniejszych punktów programu Cyrku Braci Staniewskich (dziś na jego terenie stoi Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), który uchodził za jeden z najlepszych cyrków na świecie - mieścił 3-tysięczną widownię, a jego arenę można było napełnić wodą. Zishe zyskał międzynarodową sławę dzięki filmowi "Król żelaza" z 1923 roku. Niestety podczas wykonywania jednej z cyrkowych sztuczek cyrkowiec skaleczył się zardzewiałym szpicem i zmarł wskutek zakażenia zaledwie kilka miesięcy po wykonaniu tego zdjęcia. Jego życiu poświęcony jest film Wernera Herzoga "Niezwyciężony".
Jak wyglądało codziennie życie Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym? Jaka była moda wśród inteligencji i ludności wiejskiej? Kto pozował do obrazów wielkich malarzy? Tego wszystkiego możecie dowiedzieć się z albumu "100x100. 100 zdjęć z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości" wydanego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe w ramach programu "Niepodległa". Album jest dostępny bezpłatnie w formie przyjaznego pdf-a, a znajdziecie go w Kulturze Na Widoku w dziale "Przemyśleć stulecie".
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office