Łyk sztuki do kawy - "O krasnoludkach i sierotce Marysi"

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy -

Łyk sztuki do kawy - "O krasnoludkach i sierotce Marysi"

30.05.18

"Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie, A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie." Tak zaczyna się baśń "O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej. Pierwsze wydanie utworu z 1896 roku zostało opatrzone - jak widnieje na okładce - "12-ma rycinami kolorowemi", wśród nich "Wyprawa Podziemka". Niestety nie udało się ustalić, kto był autorem pięknych ilustracji. W piątek Dzień Dziecka, to doskonała okazja, by wrócić do lektury dzieciństwa, namawiamy do wspólnego czytania z dziećmi. Najlepiej wersję z końca XIX wieku, udostępnioną bezpłatnie przez Cyfrową Bibliotekę Narodową Polona, która zgromadziła do tej pory 2 miliony 300 obiektów.

Utwór wraz z rycinami znajduje się w domenie publicznej, możecie więc wykorzystać obrazki w dowolnym celu, np. nadrukować na koszulce czy stworzyć z nich oryginalne etui na telefon. W Polonie znajdziecie już ponad 2 miliony 300 obiektów - książki, czasopisma, nuty, obrazy, pocztówki i inne druki ulotne, które można pobrać na komputer w wielu formatach.
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!