CZYTELNIA KULTURALNA
/ Łyk sztuki do kawy
Łyk sztuki do kawy - "Ogród w Soczi"
25.01.19
Amerykański Ormianin, impresjonistyczny ekspresjonista i czerpiący z doświadczeń młodości abstrakcjonista. Te określenia idealnie opisują postać Arshile'a Gorky'ego, jednego z najciekawszych malarzy i najbardziej tragicznych postaci I połowy XX wieku. Naprawdę nazywał się Wostanik Manug Adoyan i urodził się w 1904 roku w Imperium Osmańskim. Gdy miał zaledwie 11 lat, w czasie rzezi Ormian, jego matka zmarła z głodu na jego rękach. Gorky zaczynał od impresjonizmu, by przejść przez kubizm i ekspresjonizm do surrealizmu. Ostatnie lata jego krótkiego życia były serią katastrof: jego studio spłonęło, zmagał się z rakiem, w wyniku wypadku samochodowego miał sparaliżowaną rękę, którą malował, a jego żona odeszła, zabierając ze sobą dzieci. Gorky odebrał sobie życie w 1948. Po śmierci malarza opublikowano serię listów do jego siostry, które wywarły wpływ na literatów w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, później jednak okazało się, ze zostały sfabrykowane przez bratanka artysty.
"Ogród w Soczi" to jeden z 3 obrazów artysty pod tym samym tytułem. Praca jest inspirowana wspomnieniami z rodzinnego domu w Armenii, w liście do MoMA, która nabyła obraz w 1942 roku, Gorky napisał: "Mój ojciec miał mały ogród z kilkoma jabłonkami, które nie rodziły już owoców. W cieniu drzewa rosły niepoliczalne ilości dzikiej marchwi, a jeżozwierze tworzyły gniazda." Twórczość Gorky'ego trafiła w tym roku do domeny publicznej, możecie więc wykorzystywać jego dzieła bez ograniczeń w dowolnym celu - stworzyć okładkę książki, zremiksować w postaci gif-a czy użyć ich w projekcie koszulki. Styczeń tradycyjnie jest miesiącem domeny publicznej, a jak korzystać z dostępnych w niej dzieł przeczytacie w naszym artykule.
MoMA (The Museum of Modern Art), w której znajduje się kilkanaście prac Arshile'a Gorky'ego, mieści się w samym sercu Manhattanu i jest uznawana za najbardziej wpływowe muzeum sztuki nowoczesnej na świecie. W swojej internetowej wersji daje dostęp do ponad 80 tys. dzieł sztuki, wśród nich znajdziecie prace takich artystów jak Paul Cézanne, Pablo Picasso, Marc Chagall, Frida Kahlo, Vincent van Gogh, Andy Warhol, Henri Matisse czy Magdalena Abakanowicz. Dodatkowo znajdziecie informacje o wszystkich wystawach od 1991 roku. Więcej ciekawych muzeów i galerii znajdziecie w Kulturze Na Widoku.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Artykuł powstał w ramach projektu
Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura
Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office