Łyk sztuki do kawy z Wyspiańskim na Dzień Matki
Małe dziecko w objęciach mamy - taki widok był dla Stanisława Wyspiańskiego kwintesencją macierzyństwa. Artysta wielokrotnie powracał do tego motywu, portretując z wielką czułością swoją żonę opiekującą się synkiem. Przesycone intymną atmosferą migawki z życia rodzinnego należą do jego najlepszych prac.
Jeździec polski. Łyk sztuki do kawy z Rembrandtem
W Łazienkach Królewskich można obecnie oglądać „Jeźdźca polskiego” pędzla samego Rembrandta Harmenszoona van Rijna. Obraz znajdujący się niegdyś w kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wrócił do Warszawy po ponad 200 latach nieobecności. Ekspozycja jest nadzwyczajną okazją, bo na co dzień w Polsce możemy oglądać tylko trzy prace holenderskiego malarza. Co więcej „Jeździec polski” jest dziełem wyjątkowym, bowiem w ogromnym dorobku Rembrandta znajdują się zaledwie dwa portrety konne.
Łyk sztuki do kawy z kontrowersyjną linią
Neoplastycyzm to jeden z najważniejszych kierunków dwudziestowiecznej awangardy. Proponował sztukę radykalnie abstrakcyjną, opartą na bardzo oszczędnych środkach: barwach podstawowych, liniach poziomych i pionowych. Ze współczesnej perspektywy aż trudno uwierzyć, że poważny rozłam między jego głównymi twórcami - Pietem Mondrianem i Theo van Doesburgiem - wywołała linia ukośna wprowadzona na obrazy przez drugiego z nich.
Konstytucja 3 Maja 1791 roku. Łyk sztuki do kawy z Janem Matejką
Uchwalenie Konstytucji 3 maja - pierwszej takiej ustawy w Europie i drugiej na świecie - to jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń w dziejach Polski. Nic dziwnego, że czołowy malarz naszej historii, Jan Matejko, postanowił uwiecznić je na swoim obrazie, nawet pomimo niechęci do malowania scen osadzonych w XVIII w.
Łyk sztuki do kawy z Wajdą i Malczewskim
Śledzenie rozmaitych nawiązań ukrytych w filmach potrafi być pasjonującym zajęciem. Mistrzem w kamuflowaniu malarstwa w kinie był Andrzej Wajda, który po obrazy sięgał z dużym rozmysłem wzbogacając nimi wymowę swoich filmów. W nowym Łyku Sztuki opowiemy o tym jak reżyser wykorzystał malarstwo Jacka Malczewskiego, by przenieść na ekran prozę Jarosława Iwaszkiewicza.
Wielkanocny łyk sztuki do kawy
Przyjrzyjmy się niezwykłemu obrazowi Pietera Bruegla Starszego „Droga krzyżowa”. Niderlandzki artysta umiejętnie połączył w swoim dziele wątki biblijne ze współczesnym sobie światem, nadając im uniwersalną wymowę, która stała się inspiracją do powstania wyjątkowego filmu.
Na skróty
Archiwum
