Łyk sztuki do kawy - „Brzydkie Kaczątko”

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Łyk sztuki do kawy

Łyk sztuki do kawy - „Brzydkie Kaczątko”

Łyk sztuki do kawy - „Brzydkie Kaczątko”

08.11.19

„Brzydkie Kaczątko” ma już 176 lat, a jego przesłanie jest wciąż (a może coraz bardziej) aktualne. Uczy otwartości na drugiego - często różniącego się od nas pod wieloma względami - człowieka. Pokazuje jak ważna jest akceptacja, empatia, szacunek i tolerancja dla inności. Warto się nad tym zastanowić w przededniu demonstracji z okazji 11 listopada…

 

Baśń duńskiego pisarza Hansa Christniana Andersena wydano po raz pierwszy 11 listopada 1843 r. w zbiorze Nye Eventyr. Første Bind. Første Samling.   To jedna z najpiękniejszych historii w dziecięcej literaturze. Andersen wzrusza pisząc w niej o braku akceptacji i odtrąceniu różniącego się wyglądem od innych kaczątka, które po przykrych przygodach zmienia się w pięknego, królewskiego łabędzia.  

 

„(…) Stare łabędzie pokłoniły mu się z dobrocią i uznaniem.

 

Wtedy zawstydzony i wzruszony razem, ukrył głowę pod skrzydło, nie wiedząc, co począć. Czuł się tak bardzo, tak bardzo szczęśliwy! Myślał o tym, jak niedawno i jak długo cierpiał z powodu swej brzydoty, jak nie miał nikogo, kto by chciał być jego bratem, przyjacielem, a teraz — bratem jest ptaków królewskich, jak one piękny, może najpiękniejszy! Świat cały zdaje się śpiewać pochwały jego piękności, czeremcha przesyła mu słodki zapach, słońce promienie złote, woda go pieści dotknięciem, przyjaźnie odbija jego obraz. O, jak miłe jest życie!

 

Rozpostarł skrzydła, które zaszumiały głośno, podniósł do góry szyję wdzięcznym ruchem i z głębi serca zawołał radośnie:

 

— Nie marzyłem o takim szczęściu — nie marzyłem!” (Fragment „Brzydkiego Kaczątka” w tłum. Cecylii Niewiadomskiej)

Najbardziej znanym ilustratorem baśni Andersena był Vilhem Pedersen (1820-1859), który od 1847 r. aż do śmierci był ilustratorem kolejnych wydań baśni Hansa Christiana Andersena. Dzisiaj w Łyku sztuki do kawy jego ilustracja do „Brzydkiego Kaczątka” z 1850 roku.

 

Kto jeszcze nie zna opowieści (i nie mówimy tylko o dzieciach) zachęcamy do lektury.

 

A jaka jest Wasza ulubiona baśń? Jeśli jeszcze jej nie macie, zapraszamy na poszukiwania tej najpiękniejszej do Bazy Legalnych Źródeł.

 

fot. Hans Christian Andersen’s „The Ugly Duckling” From „Eventyr,” 1850 Vilhelm Pedersen, Artist, Dalziel Brothers, Engravers From a gallery on Katrinahaney.com.

fot.   https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Duckling_03.jpgPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Artykuł powstał w ramach projektu

  

 

Prawa własności intelektualnej? Ja to rozumiem!
Społeczna kampania edukacyjna Legalna Kultura

Projekt zrealizowany przez Fundację Legalna Kultura we współpracy i przy wsparciu finansowym European Union Intellectual Property Office

 Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaPublikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna KulturaSpodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!