85-letnia DJ Vika – gwiazda klubów muzycznych

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Polecamy

85-letnia DJ Vika – gwiazda klubów muzycznych

85-letnia DJ Vika – gwiazda klubów muzycznych

21.12.23

DJ Vika jest gwiazdą klubów muzycznych w całej Polsce – gra zawsze do białego rana i na obcasach – teraz stała się bohaterką niezwykłego, poruszającego filmu dokumentalnego

 

„Starość przeważnie kojarzy się z szarością. A Vika jest kolorem – różem, złotem, błękitem, całą paletą barw. Tylko nie szarością.” – tak o swojej bohaterce mówi reżyserka filmu Agnieszka Zwiefka i dodaje: „Od początku było dla mnie oczywiste, że film o niej nie może być tradycyjnym dokumentem, tylko kolorowym, roztańczonym musicalem dokumentalnym współtworzonym z tancerzami, ale przede wszystkim z naszą bohaterką i innymi seniorami.”


Fot. Monika Kotecka

 

Wirginia Szmyt, występująca pod pseudonimem DJ Vika, to najstarsza DJ-ka w Polsce, a może i na świecie. Rocznik 1938. Z wykształcenia pedagożka, pracowała z dziećmi niepełnosprawnymi i trudną młodzieżą, przez wiele lat była dyrektorką zakładu poprawczego. Po przejściu na emeryturę włączyła się w działalność na rzecz seniorów. Gra zarówno na potańcówkach międzypokoleniowych, jak i w najmodniejszych młodzieżowych klubach - zawsze do rana i na obcasach. Przełamuje stereotypy swoim ubiorem, zachowaniem, stylem bycia. Powtarza, że wiek to tylko liczba, a starości nie zamierza spędzić, siedząc jak pelargonia w oknie. Jest wrażliwa na potrzeby tych, których głos jest mniej słyszalny. Dlatego nigdy nie odmawia, gdy pojawia się okazja do wsparcia osób starszych, niepełnosprawnych, LGBTQ+. Mieszka na warszawskiej Ochocie z kotem Dudusiem.

 

Charyzmatyczna didżejka otacza się młodymi ludźmi, powtarzając sobie, że wiek to tylko liczba, a starości nie zamierza spędzić siedząc jak pelargonia w oknie. Jest prawdziwym kolorowym ptakiem. Jednak kiedy jej zdrowie zaczyna szwankować, Vika dostrzega swoje przemijanie. Czy odnajdzie sens w dzieleniu się radością życia z innymi seniorami, motywowaniu ich do działania i pokonywania samotności?Fot. Monika Kotecka

„Film o tak niezwykłej kobiecie jak Vika, musi mieć równie niezwykłą formę – odzwierciedlającą jej charakter, energię i kreatywność” – mówi Agnieszka Zwiefka. – „Prawdziwy dokument wyobraźni, opowiedziany językiem, który Vika kocha najbardziej, czyli muzyką.”

 

Reżyserka dodaje: „Współczesna Europa starzeje się coraz bardziej. Mimo to oczekiwania wobec osób »w pewnym wieku« nie zmieniają się. Zupełnie jakby rok, w którym się urodziliśmy, miał określać to, jak mamy się zachowywać i co wolno nam robić. Vika, wraz z innymi kolorowymi seniorami takimi jak ona, nie czuje się inaczej niż 20, 30, a nawet 40 lat temu i nie chce się po prostu »zestarzeć«. Jej ciało się zmienia, pojawiają się problemy ze zdrowiem, ale w głębi duszy Vika wciąż jest dawną dziewczyną – emanującą energią, za którą jest tak uwielbiana przez nastolatki. Dla osób nawet znacznie młodszych od niej Wika jest prawdziwą inspiracją i nadzieją, że możemy się starzeć na własnych zasadach. Dla mnie również.”

 

Film „Vika!” to niesamowita podróż, od radości po wzruszenie.

Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!