Fenomen Jurka Owsiaka i WOŚP

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Polecamy

Fenomen Jurka Owsiaka i WOŚP

Fenomen Jurka Owsiaka i WOŚP

18.01.23

Dla tych, którzy początki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pamiętają jak przez mgłę, film „Fenomen” będzie ciekawą podróżą do lat 90-tych. Dla młodszych – szansą na poznanie historii, która trwa nieprzerwanie od 30 lat i jest fenomenem nieustającej, wzrastającej chęci pomagania.

Film dla dużych i małych, podczas którego niejedna osoba odbędzie podróż sentymentalną!

 

„To wyjątkowy film.” – mówi Dominika Kulczyk, główna producentka filmu – „To jest historia o nas, o Polakach, o Polsce. O tym, jak to jest mieć piękne serce, z którego jestem zawsze dumna na świecie. O tym, jak widzimy drugiego człowieka, jak go słyszymy, jak jesteśmy dla niego naprawdę. Ale też o tym, jacy czasami potrafimy być trudni i źli. Mam nadzieję, że przygoda z «Fenomenem» będzie dla państwa wyjątkowa i że odkryjecie w filmie nową historię dla siebie.”

 

„Fenomen” to pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł. Film dokumentalny o twórcy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pokazuje też jego przemianę – z beztroskiego hipisa w lidera ogromnego obywatelskiego ruchu i jeden z najważniejszych symboli wolnej Polski. Opowiada też jak wyglądały kulisy przeniesienia do Polski idei Przystanku Woodstock.


Fot. Łukasz Widziszowski

 

„Zdecydowałam się wyprodukować ten film, bo moim zdaniem wciąż brakuje w Polsce dokumentów na temat ważnych postaci, które swoją postawą i swoim życiem pokazują ogromną moc do zmieniania naszej rzeczywistości. Taki właśnie jest Jurek Owsiak. Energia, która go napędza, odmieniła oblicze polskich szpitali, ratując dziesiątki tysięcy ludzkich istnień.” – Wspomina Dominika Kulczyk.

 

„Fenomen” to jednak coś więcej niż opowieść o najbardziej znanej akcji społecznej w Polsce. 30 lat historii WOŚP to dla autorów filmu pretekst do tego, aby pokazać jak wielkie przemiany zaszły w tym czasie w społeczeństwie. Reakcje na działalność Jurka Owsiaka – od niespotykanego w historii Polski entuzjazmu aż po kwestionowanie jego pracy – to obraz nas samych i polaryzacji, jaka nastąpiła pomiędzy nami w ostatnich latach.

 

Premiera filmu „Fenomen” zbiega się z trzydziestą rocznicą pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz zbliżającą się kolejną edycją akcji.


Spot „W czerni kina” do filmu „Fenomen” nagrał jeden z jego bohaterów, najsłynniejszy wolontariusz WOŚP Łukasz Berezak.Obecnie dwudziestoletni już Łukasz przez lata osobiście zbierał pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety od kilku lat choroba mu na to nie pozwala. Ale Łukasz się nie poddaje i prowadzi zbiórkę dla WOŚP w Internecie za pomocą eSkarbonki.

 

Posłuchajcie spotu ‘W czerni kina’ w wykonaniu Łukasza.

Zdjęcie główne: Grzegorz Adamek Jesiotr

Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!