Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Unia Europejska robi krok w kierunku zniesienia geoblokingu
09.02.17
Nowe rozporządzenie Europarlamentu zakłada częściowe zniesienie geoblokowania. Już wkrótce mieszkańcy UE będą mogli korzystać z legalnie wykupionych treści cyfrowych, jak filmy, muzyka czy e-książki, także w czasie tymczasowego pobytu w innym kraju unijnym.
Geoblokowanie wynika z terytorialnych ograniczeń licencyjnych dotyczących emisji treści cyfrowych oraz ochrony praw autorskich. System wykrywa zagraniczne IP i automatycznie odcina możliwość korzystania z usługi. Oznacza to, że np. użytkownik serwisu VOD może bez ograniczeń oglądać ulubiony serial na terenie Polski, ale już na wakacjach w Hiszpanii ma zablokowany dostęp do swojego konta. Według badań UE z dostępu do treści online korzysta dziś ok. 64% mieszkańców Unii, a zniesienia geoblokowania jeden na trzech mieszkańców UE.
Porozumienie osiągnięte w tej sprawie między europarlamentem a rządami państw UE zakłada, że użytkownicy platform internetowych umożliwiających korzystanie z filmów, seriali. programów telewizyjnych, gier, muzyki i e-booków będą mogli z nich korzystać także podczas podróży za granicę. Aby zapobiec nadużyciom, usługodawcy będą mogli weryfikować kraj stałego zamieszkania użytkownika, nie naruszając przy tym prawa do prywatności.
Uzgodnione 7 lutego porozumienie w sprawie przepisów musi jeszcze zatwierdzić cały Parlament Europejski i rządy państw UE. Rozporządzenie wejdzie w życie dziewięć miesięcy po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty