Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Polskie winyle wracają

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Polskie winyle wracają

Polskie winyle wracają

01.12.15

Renesans płyty winylowej trwa od dobrych kilku lat. Teraz, po 25 latach przerwy, za sprawą GM Records na rynek wracają płyty wytłoczone w Polsce. Na Europejskich Targach Muzycznych Co Jest Grane swoją premierą miała specjalna, koncertowa wersja albumu Budki Suflera "Cień Wielkiej Góry" zarejestrowana podczas Przystanku Woodstock.

Działające od 1990 GM Records początkowo skupiało się na produkcji kaset magnetofonych, by z czasem uruchomić pierwszą na polskim rynku tłocznię dysków optycznych (CD/DVD). W 2016 rok GM Records wkracza jako marka, która ma ambicję reaktywować rynek polskich płyt winylowych.

- Po latach cyfryzacji fani zatęsknili za fizycznymi nośnikami dźwięku. Większość artystów, oprócz materiału na nośniku optycznym, wydaje winylowe wersje swoich produkcji. Niestety, do tej pory polscy fani musieli długo czekać na premierę ulubionej produkcji na winylu. Od blisko 25 lat płyty winylowe nie były tłoczone w Polsce. Usługi tłoczenia winyli zamawiano za granicą, czekając na produkcję nawet kilka miesięcy - czytamy na stronie GM Records.Pierwszą winylową płytą wytłoczoną przez GM Records jest koncertowy album Budki Suflera "Cień Wielkiej Góry live z Przystanku Woodstock", wydany przez firmę Złoty Melon. Pierwszy egzemplarz winyla zostanie przekazany na licytację podczas 24 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2016 roku.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!