Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Filmy Krzysztofa Kieślowskiego w legalnych źródłach
13.01.16
Polska Akademia Filmowa, chcąc uczcić przypadającą 13 marca 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, ustanowiła go patronem 2016 roku. To doskonała okazja, by sięgnąć do legalnych źródeł po dzieła twórcy "Dekalogu".
Urodzony w 1941 roku w Warszawie Krzysztof Kieślowski zaliczany jest do grona najważniejszych reżyserów polskiego kina. Tajniki reżyserskiej profesji zgłębiał podczas studiów w Szkole Filmowej w Łodzi pod kierunkiem Kazimierza Karabasza i Jerzego Bossaka. Zaś po ich ukończeniu zajął się realizacją dokumentów, do roku 1983 współpracując z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych. Równolegle od 1974 roku, był członkiem Zespołu TOR, kierowanego przez Stanisława Różewicza, a potem Krzysztofa Zanussiego. To właśnie pod ich auspicjami podjął decyzję o przejściu z dokumentu do fabuły, w której debiutuje w 1976 roku filmem "Blizna".
Od 1985 roku datuje się jego współpraca scenariuszowa z Krzysztofem Piesiewiczem. Wspólnie realizują najpierw film "Bez końca", a następnie telewizyjny cykl "Dekalog", który przynosi im uznanie międzynarodowe. Zaś wchodzące w jego skład pełnometrażowe obrazy "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" odnoszą sukces na festiwalach filmowych w San Sebastian, Sao Paulo i Chicago.
Po upadku PRL-u Kieślowski zaczyna realizować filmy w koprodukcji polsko-francuskiej, realizując najpierw nagrodzone w Cannes i nominowane do Złotych Globów "Podwójne życie Weroniki", a następnie cykl "Trzy kolory". Prace scenariuszowe nad kolejnym filmowym tryptykiem: "Raj", "Czyściec", "Piekło" przerywa, w marcu 1996 roku, śmierć reżysera.
Polska Akademia Filmowa w ramach hołdu dla reżysera ogłosiła rok 2016 Rokiem Kieślowskiego. To doskonała okazja, by przypomnieć sobie jego twórczość.
Z bogatym filmowym dorobkiem Kieślowskiego możemy zapoznać się dzięki obecności jego twórczości w legalnych źródłach. W serwisie Ninateka.pl znajdziemy najważniejsze etiudy i dokumenty reżysera: "Siedem kobiet w różnym wieku", "Urząd", "Koncert życzeń", "Tramwaj", "Z punktu widzenia nocnego portiera".
Od 2013 Studio Filmowe TOR udostępnia nieodpłatnie w serwisie YouTube najważniejsze filmy w swoim dorobku. Są wśród nich, w części cyfrowo odrestaurowane, fabuły Kieślowskiego: "Blizna", "Amator", "Przypadek", "Krótki film o miłości", "Krótki film o zabijaniu", "Podwójne życie Weroniki", "Trzy kolory: Niebieski", "Trzy kolory: Biały", "Trzy kolory: Czerwony".
Życzymy miłych seansów :)
Photo credit: devil probably via Foter.com / CC BY-SA
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty