Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki

01.10.15

1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zainicjował w 1975 roku Yehudi Menuhin, ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.

Tradycją Międzynarodowego Dnia Muzyki w Polsce jest ogłaszanie przez Instytut Muzyki i Tańca specjalnego przesłania na ten szczególny dzień. Autorką tegorocznego przesłania jest wybitna wokalistka jazzowa Urszula Dudziak.

Z muzyką od zawsze

Jestem kobietą 72-letnią w fantastycznej formie, spełnioną i szczęśliwą. Życzę tak się czuć jak ja każdemu, nawet wrogowi, bo nawet wróg się zmieni w uśmiechniętego i życzliwego pod wpływem wewnętrznej, jasnej, dobrej energii. A jak to się dzieje i co jest głównym motorem takich przeobrażeń na dobre??? Jest to magiczne słowo MUZYKA. To ta piękna pani, która leczy, koi i uszczęśliwia.

Jest niezliczona ilość badań naukowych, opisujących niezwykły wpływ muzyki na nasz organizm, na nasze życie. Jedno jest pewne i stwierdził to nawet Goethe: dom, w którym jest muzyka, jest domem szczęśliwym. Jako czteroletnia dziewczynka mieszkająca z rodzicami w powojennym Gubinie poczułam radość, ciekawość, niezwykłe doznanie, kiedy rodzice zawiesili mi na ramionach świąteczny prezent – klejnot, ośmiobasowy, wyjątkowej urody akordeon. Dotykając klawiszy i wygrywając ze słuchu Wśród nocnej ciszy wiedziałam i czułam, że muzyka TO JEST TO i jej dźwięki będą mi towarzyszyć już na zawsze. Co mnie tak pięknie nastawiło do życia? Co mi pozwoliło przetrwać największe burze mojego życia? Fundament w postaci szczęśliwego dzieciństwa, dobrzy, mądrzy rodzice i... MUZYKA! To ona była zawsze ze mną, jak płakałam do poduszki. Szeptała mi do ucha: Uleńko, posłuchaj mnie, a wrócisz do siebie, do Uli roześmianej i szczęśliwej.

Muzyka to terapia, to dobry, życzliwy charakter, to piękne twórcze natchnienie, to samo dobro, a tego najbardziej potrzebuje nasz skołatany, czasami niebezpiecznie zagubiony świat.


Urszula Dudziak


Fot. Oficjalny profil artystki
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!