Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Przesłanie z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki
01.10.15
1 października na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki. Święto zainicjował w 1975 roku Yehudi Menuhin, ówczesny Prezydent Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą organizacji UNESCO. Głównym celem tego święta jest przedstawienie muzyki w taki sposób, by była kojarzona jako dobro ludzkości oraz promocja muzyków jako tych, którzy tworzą piękno muzyki.
Tradycją Międzynarodowego Dnia Muzyki w Polsce jest ogłaszanie przez Instytut Muzyki i Tańca specjalnego przesłania na ten szczególny dzień. Autorką tegorocznego przesłania jest wybitna wokalistka jazzowa Urszula Dudziak.
Z muzyką od zawsze
Jestem kobietą 72-letnią w fantastycznej formie, spełnioną i szczęśliwą. Życzę tak się czuć jak ja każdemu, nawet wrogowi, bo nawet wróg się zmieni w uśmiechniętego i życzliwego pod wpływem wewnętrznej, jasnej, dobrej energii. A jak to się dzieje i co jest głównym motorem takich przeobrażeń na dobre??? Jest to magiczne słowo MUZYKA. To ta piękna pani, która leczy, koi i uszczęśliwia.
Jest niezliczona ilość badań naukowych, opisujących niezwykły wpływ muzyki na nasz organizm, na nasze życie. Jedno jest pewne i stwierdził to nawet Goethe: dom, w którym jest muzyka, jest domem szczęśliwym. Jako czteroletnia dziewczynka mieszkająca z rodzicami w powojennym Gubinie poczułam radość, ciekawość, niezwykłe doznanie, kiedy rodzice zawiesili mi na ramionach świąteczny prezent – klejnot, ośmiobasowy, wyjątkowej urody akordeon. Dotykając klawiszy i wygrywając ze słuchu Wśród nocnej ciszy wiedziałam i czułam, że muzyka TO JEST TO i jej dźwięki będą mi towarzyszyć już na zawsze. Co mnie tak pięknie nastawiło do życia? Co mi pozwoliło przetrwać największe burze mojego życia? Fundament w postaci szczęśliwego dzieciństwa, dobrzy, mądrzy rodzice i... MUZYKA! To ona była zawsze ze mną, jak płakałam do poduszki. Szeptała mi do ucha: Uleńko, posłuchaj mnie, a wrócisz do siebie, do Uli roześmianej i szczęśliwej.
Muzyka to terapia, to dobry, życzliwy charakter, to piękne twórcze natchnienie, to samo dobro, a tego najbardziej potrzebuje nasz skołatany, czasami niebezpiecznie zagubiony świat.
Urszula Dudziak
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty