Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Najbardziej wyizolowana wyspa świata. Zobacz film dokumentalny "Uciec na Pitcairn"
29.06.18
Francuskojęzyczny pastor, którego żona tłumaczy wiernym msze na język angielski, ośmioosobowy rząd, który stanowi 1/5 wszystkich mieszkańców państwa, osamotniona wyspa, do której statek z zapasami przybywa jedynie cztery razy do roku. To tylko kilka spośród wielu przykładów, jakimi opisać można wyspę Pitcairn. Film dokumentalny "Uciec na Pitcairn" Marka Ułana-Szymańskiego zobaczycie ekskluzywnie na stronie Legalnej Kultury.
Oczywiście o Pitcairn można powiedzieć jeszcze więcej. Najmniejsza demokracja świata, druga najbardziej odizolowana społeczność na ziemi, wyspa na której zejście wymaga pozwolenia rządu i wizy. Taka jest właśnie jest mini-państwo Pitcairn. Co trzeba zrobić, aby zrobić film na Pitcairn? Zebrać ponad 70 tysięcy złotych, przebyć 20 tys km drogą morską i powietrzną, no i na dokładkę przekonać miejscowy rząd, aby pozwolił ci kręcić film. Brzmi jak praca dla dobrze sfinansowanej i skompletowanej grupy filmowej prawda? Może i tak, jednak tym razem mowa o dwóch Polskich studentach szkoły filmowej którzy do tego celu użyli youtube. Dzięki internetowej akcji crowdfundingowej udało się im pozyskać środki i sprzęt filmowy a łut szczęścia zaprowadził ich bezpiecznie do tego tajemniczego miejsca, na Pitcairn spędzili rekordowy jak na ekipę filmową czas (miesiąc). Realizując film spełnili swoje marzenie i na tym opierają swoja motywację, jednak co tak naprawdę zobaczyli na Pitcairn? Z jednej strony to wyspa owiana romantyczną legendą buntowników z Bounty, a z drugiej miejsce znane z jednej z najgłośniejszych afer obyczajowych ostatnich lat. Pierwszy pełnometrażowy dokument o wyspie Pitcairn, miejscu które potrafi przy dźwiękach Bloodhound Gang, rozpić cie whisky nalanym w ząb wieloryba, aby później ukryć się za kurtyną milczenia i szeptów ukrytych między palmowymi liścmi.
Zobaczcie bezpłatnie film "Uciec na Pitcairn" ekskluzywnie na stronie Legalnej Kultury:
Pitcairn to wyspa o wymiarach 1,6 na 4,2 km położona po środku południowego Pacyfiku. 20 tys km od Polski. Obecnie zamieszkana jest przez ok. 50 osób, większość z nich to potomkowie żeglarzy z HMS Bounty, statku owianego legendą najsłynniejszego żeglarskiego buntu w historii. Pitcairn należy do Terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii, jednak posiada osobny rząd i burmistrza wybieranych w demokratycznych wyborach. Mieszkańcy wyspy utrzymują się prawie w całości z dotacji przyznawanych przez rząd brytyjski. Od ujawnienia kontrowersyjnej afery obyczajowej w roku 2004, na wyspie urzęduje policja z Nowej Zelandii, przedstawiciel brytyjskiego rządu oraz pracownik socjalny. Mimo autonomiczności wyspy w sprawach lokalnych, wszystkie decyzje zewnętrzne dotyczące wyspy (w tym np. wydanie zezwolenia na przyjazd z kamerą) muszą być konsultowane z władzami w Wellington.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty