Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Orkiestrownik - muzyczny przewodnik dla każdego
14.09.16
Do czego są potrzebni na świecie oboiści? Jakie obowiązki ma pierwszy skrzypek? Dlaczego saksofoniści i perkusiści muszą być bardzo cierpliwi? Jakie tajemnice kryje orkiestra i jej członkowie? - tego wszystkiego dowiecie się z Orkiestrownika - nowej bezpłatnej aplikacji mobilnej Instytutu Muzyki i Tańca.
Orkiestrownik to nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej, który krok po kroku wprowadza w świat orkiestry, pokazuje instrumentarium, muzyków, dyrygenta, próbę i koncert. Wszystko w formie unikatowej w skali światowej aplikacji multimedialnej, dostępnej na smartfony i tablety.
Aplikacja umożliwia równoległe śledzenie przebiegu utworu muzycznego w formie filmu z koncertu, przewijającej się partytury, graficznego zapisu przebiegu utworu lub migających miniaturek utworów. Można też posłuchać partii poszczególnych instrumentów i zapoznać się z jego wizytówką.
Najważniejszą częścią Orkiestrownika jest „Wirtualna orkiestra”, której rdzeń tworzy wielokanałowe nagranie Bolera Maurice’a Ravela, porywającego i znanego wszystkim utworu, w którym wszystkie instrumenty orkiestry mogą zalśnić pełnym blaskiem. Dzięki aplikacji można śledzić takt po takcie cały utwór, zarówno w widoku dynamicznej partytury, jak i graficznego schematu czy migającej mapy instrumentów. Można obserwować grę orkiestry i symultanicznie – pracę dyrygenta. Jedno kliknięcie wystarczy, by posłuchać dowolnego instrumentu i zobaczyć, jak muzyk na nim gra. Lub jak długo czeka, aż nadejdzie ten właściwy moment…
O każdym instrumencie wielkiej orkiestry symfonicznej można dowiedzieć się więcej poprzez filmy i teksty. W aplikacji dostępnych jest 25 wizytówek od skrzypiec poprzez trąbkę do harfy i werbla. Muzycy znakomitej orkiestry Sinfonia Varsovia opowiadają o pracy, pasji, blaskach i cieniach zawodu artysty. Jak mówi oboista, Arkadiusz Krupa: „granie to codzienny trening i walka o sprawne palce”.
Oddzielne zakładki poświęcone są dyrygentowi, próbie oraz koncertowi. W roli przewodnika występuje wybitny polski dyrygent Jerzy Maksymiuk. Wyjaśnia jaka jest rola dyrygenta, czemu służy próba i jak zbudowana jest orkiestra. W aplikacji zamieszczony jest także zabawny film o etykiecie obowiązującej w filharmonii, quiz z nagrodami i biblioteka nagrań zawierająca kompozycje: Beethovena, Bartóka i Dębskiego.
Aplikację mobilną Orkiestrownik na smartfony i tablety (w systemie Android i iOS) można pobrać bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz iTunes. W wersji podstawowej aplikacja waży 55 MB, natomiast na życzenie użytkownika, istnieje możliwość pobierania dodatkowych materiałów do pamięci urządzenia.
Producentami aplikacji są: Instytut Muzyki i Tańca (IMiT), Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA). Producentem wykonawczym jest Netigen Kluzowicz sp. j. Aplikacja została sfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty