Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23.04.19
Obchodzony w tym roku po raz 24. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, poświęcony tradycyjnie promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich, w tym roku skupiał się będzie na znaczeniu i ochronie języków rdzennych, wpisując się w ten sposób w obchody proklamowanego przez ONZ na 2019 Roku Języków Rdzennych. 16 kwietnia w siedzibie PAP w Warszawie odbyła się konferencja z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich poświęcona Dyrektywie o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym.
Nawiązując do zatwierdzenia Dyrektywy przez Radę Europy 15 kwietnia - po jej przegłosowaniu w Parlamencie UE 26 marca - mec Jacek Wojtaś (Izba Wydawców Prasy) oraz mec Marek Staszewski (Związek Producentów Audio Video) przedstawili najważniejsze zapisy Dyrektywy, ich znaczenie dla ochrony praw twórców oraz konieczność szybkiej i implementacji Dyrektywy do prawa polskiego w duchu jej intencji. Referaty prawników wzmocniły refleksje przedstawicieli twórców. Podkreślano w szczególności przekłamanie w tezie o wolności internetu i jej zagrożeniu przez Dyrektywę. Artur Kurasiński i Zygmunt Miłoszewski wskazywali na zdominowanie internetu i wszystkich jego użytkowników przez interesy wielkich platform. Profesor Anna Nasiłowska (SPP) oraz Rafał Lisowski (STL) wskazywali na zapisy ważne dla twórców na rynku wydawniczym oraz apelowali o współpracę uwzględniającą konsultacje z grupami, których zapisy Dyrektywy dotyczą. Głosy te znalazły potwierdzenie w długiej dyskusji licznie zgromadzonych uczestników konferencji. Nagranie z konferencji dostępne jest tutaj.
Z inicjatywy UNESCO, od dziewiętnastu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staję się Światową Stolicą Książki. W roku 2019 jest nią Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Wybrana została ze względu na niezwykle innowacyjny i włączający charakter działań popularyzujących czytelnictwo w zróżnicowanym kulturowo mieście, zamieszkałym przez wielką liczbą imigrantów. Wśród wydarzeń zaplanowanych na cały kolejny rok, aż do 23 kwietnia 2020 r., kiedy tytuł Światowej Stolicy Książki przekazany zostanie Kuala Lumpur, znalazły się: konferencja nt. wolności słowa, konkurs sztuki poetyckiej dla młodych ludzi, warsztaty tworzenia książki dotykowej, w tym pisanej alfabetem Braille’a, oraz utworzenie w Szardży specjalnego Miasta Wydawców (Sharjah Publishing City) - przestrzeni oddanej na potrzeby przemysłu wydawniczego, w celu rozwoju produkcji książek i upowszechnienia czytelnictwa w świecie arabskim. W 2016 roku Światową Stolicą Książki był Wrocław.
W siedzibie UNESCO, w dniach 23 kwietnia–14 maja 2019 r. czynna będzie wystawa "Les Livres à deux places", w innowacyjny sposób promująca czytelnictwo. Składa się na nią szesnaście rzeźb - zaprojektowanych przez artystów ławek w kształcie otwartych książek, na których można przysiąść, poczytać i zrelaksować się. Ławki, z których każda poświęcona jest innemu pisarzowi, eksponowane były wcześniej w kilku miejscach w Paryżu.
Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, gromadzące co roku miliony ludzi na całym świecie, odbywają się w ponad stu krajach, w których specjalne wydarzenia organizowane są przez setki instytucji, szkół, bibliotek i wspierane także przez biznes. Dzień staje się corocznie okazją do dyskusji na tematy związane nie tylko z wydawnictwami i prawami autorskimi, ale także z książką jako źródłem wartości i wiedzy, a także skarbnicą dziedzictwa niematerialnego i różnorodności kulturowej oraz narzędziem dialogu.
Dzień proklamowany został w 1995 roku, na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta książki ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów - 23 kwietnia związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.
Opracowano na podstawie materiałów UNESCO oraz Polskiej Izby Książki.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty