Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
"Kalejdoskop" ma głos
21.02.19
Zbigniew Zamachowski, Andrzej Poniedzielski czy Grażyna Błęcka-Kolska to artyści, którzy przyjęli zaproszenie do projektu "Kalejdoskop Na Głos". Platforma dostępna bezpłatnie w serwisie SoundCloud to czytane wersje artykułów łódzkiego "Kalejdoskopu", czasopisma kulturalnego wydawanego od 45 lat.
Obecnie posłuchać można już jak wybrane felietony i poezję czytają: Paweł Erdman (Teatr Muzyczny), Kamil Maćkowiak (Teatr Polonia Krystyny Jandy), Mirosław Henke (Teatr Powszechny) oraz Zbigniew Zamachowski. Można także słuchać felietono-piosenek Andrzeja Poniedzielskiego, które czyta... Andrzej Poniedzielski. Grażyna Błęcka-Kolska interpretuje zaś prozę "Chcesz ze mną chodzić" i "Ulica Prawdziwej Miłości" Anny Ciarkowskiej.
Bronisław Wrocławski, aktor Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, oglądany tam niedawno w Bernhardowskim "Placu bohaterów" w reż. G. Wiśniewskiego, czyta felieton poety i krytyka Macieja Roberta "Tak zwani prości ludzie" o związkach Bernharda i jego prozy z... piwem. W interpretacji aktora usłyszymy też wiersz cenionego poety młodego pokolenia Kacpra Płusy "Polska b" z tomu "Ze skraju i ze światła" (uhonorowany Nagrodą Poetycką im. K. Iłłakowiczówny za najlepsze debiut książkowy roku 2012). Tom wydało działające przy piśmie Wydawnictwo Kwadratura Łódzkiego Domu Kultury. Monika Buchowiec, aktorka Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, czyta "Polę z Powiśla" – felieton prof. Marii Kornatowskiej o Poli Negri, ostatni napisany dla naszego pisma przez wybitną filmoznawczynię i uwielbianą profesor przed jej niespodziewaną śmiercią w 2001 roku, oraz "Czcić i odnawiać albo Łódź (przebóg!) naróżowana", felieton Zdzisława Jaskuły, poety, tłumacza, dramaturga, dwukrotnego dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, mówiący o tym jak Łódź łączy hołdy dla artystów z... odnową elewacji kamienic, i co ma z tym wspólnego Telimena (uwaga, nie chodzi o pociąg).
Platforma "Kalejdoskop NaGłos" dostępna jest w serwisie Soundcloud.com.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty