Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO
19.04.16
23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, Wrocław obejmie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO dołączając tym samym do takich miast jak Madryt, Bangkok, Amsterdam, Buenos Aires czy Toronto.
Miasto przejmie ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji pod hasłem "Poczytaj mi Wrocław" zaplanowano weekend, który będzie obfitował w wydarzenia kulturalne z dziedziny literatury.
Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznanawany jest od 2001 roku. Otrzymują go miasta, które w sposób szczególny angażują się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Wpływ na wybór miasta, które pełni ten tytuł przez rok, mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek.
Ceremonię otwarcia Światowej Stolicy Książki na wrocławskim rynku w Kamienicy pod Złotym Słońcem uświetni otwarcie Muzeum Pana Tadeusza, które poprowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Tego samego dnia odbędzie się specjalna edycja Europejskiej Nocy Literatury - wydarzenia, w którym tradycyjnie już bierze udział ponad 10 tys. wrocławian. Tym razem ENL poświęcona będzie przede wszystkim twórczości Williama Szekspira, którego 400. rocznicę śmierci obchodzić będziemy właśnie tego dnia. Dzieła Szekspira w przestrzeni miejskiej będą czytać m.in. Ewa Skibińska, Magdalena Cielecka, Jan Nowicki czy Arkadiusz Jakubik.
23 kwietnia ukaże się „Gazeta Pisarzy”, niewiarygodne przedsięwzięcie, które ESK realizuje we współpracy z „Gazetą Wyborczą”. Gazeta tego dnia zostanie w całości – od wiadomości z kraju, przez sport po kulturę i biznes napisana przez znakomitych literatów z Polski i świata.
Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zakończy się 23 kwietnia 2017 roku. Wówczas ma zostać zaprezentowany Światowy Hymn Książki. Będzie to wiersz Tadeusza Różewicza "Włosek poety", do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Powstający utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty