Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Piątek światowym dniem premier muzycznych
06.07.15
Od 10 lipca światowe premiery muzyczne we wszystkich krajach będą ukazywać się tego samego dnia. Projekt światowego dnia premier muzycznych zakłada, że w każdym kraju nowe albumy i single będą ukazywały się w piątki o godz. 00:01 lokalnego czasu. Dotyczy to zarówno internetowych serwisów muzycznych, jak i tradycyjnych sklepów i oznacza, że od tego momentu sprzedawcy detaliczni nośników fizycznych i muzyki cyfrowej będą mogli sprzedawać nowości.
Do tej pory nowe utwory i albumy ukazywały się w poszczególnych krajach w różnych dniach tygodnia – w poniedziałki we Francji i Wielkiej Brytanii, we wtorki w Stanach Zjednoczonych, w piątki w Australii i Niemczech, natomiast w Polsce nie było jednego dnia premier, daty ustalały wytwórnie indywidualnie.
Dlaczego wybrano piątek? Badania przeprowadzone wśród konsumentów wykazały, że piątek i sobota są dniami, w których najchętniej sięgaliby po nowe wydania muzyczne. Podczas weekendu sklepy muzyczne i serwisy online odnotowują największą liczbę klientów. To również czas największej aktywności w serwisach społecznościowych.
Skorzystać na tym mają przede wszystkim konsumenci. Wprowadzenie wspólnego dnia dla premier muzycznych rozwiąże problem frustracji z powodu wcześniejszych premier w innych krajach. Po drugie, zdaniem pomysłodawców światowy dzień premier to dzień celebrowania muzyki – okazja do wykreowania atmosfery ekscytacji i oczekiwania na nowe utwory. Po trzecie, światowy dzień premier pozwoli zredukować piractwo poprzez ograniczenie luki powstałej na skutek różnicy pomiędzy datami premier w poszczególnych krajach.
- „Piątki z nową muzyką” to wyjątkowy projekt. Zaangażowało się w niego 45 krajów, co daje niespotykaną wcześniej na rynku muzycznym skalę. Współpraca przedstawicieli branży muzycznej z wielu krajów przyniosła spektakularny efekt - fani praktycznie w każdej części świata będą mieli dostęp do nowych nagrań w tym samym czasie, niezależnie od tego czy słuchają jej z nośników cyfrowych, płyt CD czy winyli – komentuje Jan Kubicki, managing director Universal Music Poland, członek Zarządu ZPAV. Warto zauważyć też, że projekt ten to bezprecedensowa okazja do zbudowania silnego przekazu marketingowego i wyrobienia w odbiorcach stałego nawyku poszukiwania nowej muzyki na weekend, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój rynku – dodaje.
– Ustalenie jednego konkretnego dnia, w którym będą odbywać się premiery nowych wydawnictw muzycznych na całym świecie jest świetnym rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się już od dawna na rynku kinowym. W piątek można wybrać się do kina nawet w ciemno, bo zawsze jest coś nowego - mówi Maciej Kutak, managing director, Eastern Europe Sony Music Entertainment Poland.
W przygotowaniach do ujednolicenia dnia premier i wprowadzenia projektu uczestniczyły wytwórnie płytowe, dystrybutorzy i handlowcy, którzy współpracowali w zakresie zmiany konfiguracji swoich systemów sprzedaży. Jednocześnie do nowego systemu dostosowywane są listy bestsellerów w poszczególnych krajach. W Polsce zostaną wprowadzone zmiany, które obejmą Oficjalną Listę Sprzedaży OLiS. Od 10 lipca zestawienie będzie obejmowało 7 dni od piątku do czwartku.
Wprowadzenie światowego dnia „Piątków z nową muzyką” nadzorowane jest przez komitet, złożony z przedstawicieli następujących organizacji:
- IFPI, organizacja reprezentująca niemal 1300 wytwórni na świecie; grupą Krajową IFPI w Polsce jest Związek Producentów Audio Video
- WIN-Impala, organizacja reprezentująca niezależne wytwórnie płytowe na świecie
- FIM, organizacja reprezentująca związki zawodowe i zrzeszenia artystów na świecie
- Featured Artists Coalition, organizacja reprezentująca artystów wykonawców w Wielkiej Brytanii
- Entertainment Retailers Association (ERA) (Wielka Brytania), stowarzyszenie reprezentujące m.in. dystrybutorów muzyki
- Stowarzyszenie Music Biz (USA)
Więcej informacji na stronie: nowepiatki.zpav.pl
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty