Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Nuty mistrzów na kliknięcie myszką

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Nuty mistrzów na kliknięcie myszką

Nuty mistrzów na kliknięcie myszką

08.05.16

Od Bacha przez Beethovena, Brahmsa, Chopina, aż po Schumanna. Ponad 600 nutowych zapisów kompozycji muzycznych klasyków znajdziemy nieodpłatnie w serwisie Morgan Music Manuscripts Online.

Choć muzyczna klasyka od dawien dawna należy do domeny publicznej, bynajmniej nie jest łatwo znaleźć w sieci nutowe zapisy popularnych utworów. A jeżeli już są, to niejednokrotnie twórcy internetowych serwisów życzą sobie opłatę za dostęp do nich. Na szczęście coraz częściej pojawiają się źródła, które oferują darmowy dostęp do swoich zcyfryzowanych zbiorów.

Tak jest właśnie w przypadku witryny powołanej do życia przez Morgan Library & Museum - obchodzącą właśnie 110 rocznicę istnienia nowojorską placówkę powołaną do życia przez amerykańskiego przemysłowca J. P. Morgana w 1906 roku. Zawiera ona kolekcję papirusów, inkunabułów, starodruków, książek, utworów muzycznych i grafik częściowo pochodzących z prywatnej kolekcji założyciela. Oprócz funkcji muzealnej pełni na co dzień rolę ośrodka kulturalnego organizując warsztaty, spotkania i koncerty. W zcyfryzowanych zbiorach ML&M znajdziemy z kolei m.in. wielotysięczną kolekcję rysunków z okresu od XV od XIX wieku, ponad 500 szkiców autorstwa Rembrandta, średniowieczne i renesansowe manuskrypty oraz właśnie zapisy nutowe klasycznych kompozytorów.

W ramach Music Manuscripts Online znajdziemy ponad 600 zapisów nutowych autorstwa blisko 250 kompozytorów m.in. takich, jak Bach, Beethoven, Brahms, Chopin, Debussy, Fauré, Haydn, Liszt, Mahler, Massenet, Mendelssohn, Mozart, Puccini, Schubert czy Schumann. Manuskrypty niejednokrotnie opatrzone są odręcznymi dopiskami i podpisami autorów. Udostępnione są w formie skanów, które można zarówno przeglądać on-line, zapisać na dysku bądź wydrukować.

Całość dostępna jest nieodpłatnie tutaj...

Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!