Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23.04.15

23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tradycja ta ma już blisko 90 lat.

Data nie jest przypadkowa. Nawiązuje do dnia śmierci wielkich pisarzy: Cervantesa, Szekspira, de la Vegi, która miała miejsce 23 kwietnia 1616 r. Obchody zapoczątkowano w 1926 roku w Katalonii, łącząc je z przypadającym w tym samym momencie Dniem Św. Jerzego. Tego dnia wręczano kobietom róże symbolizujące krew smoka pokonanego przez Św. Jerzego, zaś mężczyznom - książki. Tradycja ta kultywowana jest po dziś dzień. Zaś Hiszpania to kraj, w którym obchody Święta Książki są najbardziej uroczyste - organizuje się różnego rodzaju literackie spotkania i kiermasze, księgarnie otwarte są do północy, a król Hiszpanii uroczyście przyznaje w tym dniu prestiżową Nagrodę im. Cervantesa.

Od 1995 za sprawą UNESCO do nazwy dodano drugi człon poświęcony prawom autorskim by zwrócić uwagę na ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Natomiast od 2001 roku przyznawany jest także tytuł Światowej Stolicy Książki. W tym roku wybór padł na Incheon w Korei Południowej. Wyróżnienie ma charakter prestiżowy. W przyszłym roku przypadnie ono Polsce, a konkretnie Wrocławiowi pełniącemu rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

W celebracji Światowego Dnia Książki bierze udział społeczność czytelnicza ze wszystkich zakątków globu. O mnogości wydarzeń można przekonać się zaglądając na mapę Unesco odnotowującą najważniejsze z nich. Niestety nie znajdziecie tam informacji z Polski. Wynika to z faktu, że rodzimi organizatorzy po prostu nie wiedzą o możliwości zarejestrowania tam swoich wydarzeń. Mniejsze i większe obchody organizują zarówno biblioteki, jak i księgarnie czy samorządu. Nie bez przyczyny w okolicach 23 kwietnia odbywają się także duże wydarzenia literackie, jak Port Literacki we Wrocławiu czy Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku.

Zaś nam wszystkim pozostaje radować się dostępem do literatury, bowiem, cytując Wisławę Szymborską "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła".
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!