Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
100/100 - wybieramy najlepszy polski dokument stulecia
21.03.16
Z inicjatywy Stowarzyszenia Filmowców Polskich wystartował plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny. Na stronie www.100100.pl można obejrzeć Złotą Dziesiątkę polskiego dokumentu i zagłosować na swojego faworyta.
Plebiscyt jest częścią projektu „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”, którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego.
W dniach 21 marca - 5 kwietnia na na stronie www.100100.pl można oddać swój głos na najlepszy polski film dokumentalny, ale także obejrzeć w całości Złotą Dziesiątkę, na którą składają się następujące tytuły:
- Powódź, reż. Jerzy Bossak i Wacław Kaźmierczak, 1947
- Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960
- Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki, 1966
- Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976
- Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978
- Gadające głowy, reż. Krzysztof Kieślowski, 1980
- Kilka opowieści o człowieku, reż. Bogdan Dziworski, 1983
- Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, 1991
- Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995
- Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 1999
Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński.
Głosowanie zakończy się 5 kwietnia o godz. 23:59. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu 100/100 już 6 kwietnia (środa) o godz. 19:00 w Kinie Kultura w Warszawie. W trakcie Przeglądu w dniach 6-7 kwietnia w kinach: Kultura i Iluzjon pokazanych zostanie ponad 100 filmów. Celem przeglądu jest zapoznanie młodej widowni z najbardziej wartościowymi filmami dokumentalnymi powstałymi od początku polskiej kinematografii. Pokazom kinowym towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z twórcami. Pośród zaprezentowanych dzieł znajdą się produkcje najbardziej cenionych polskich dokumentalistów takich jak: Jacek Bławut, Jerzy Bossak, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Marcin Koszałka, Grzegorz Królikiewicz, Marcel Łoziński, Maciej Drygas.
Na uwagę zasługują także filmy twórców nie kojarzonych z kinem dokumentalnym, jak chociażby – Agnieszki Osieckiej, a także mniej znane realizacje cenionych dziś fabularzystów m.in. Wojciecha J. Hasa, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka czy Marka Piwowskiego.
W spotkaniach z publicznością wezmą udział m.in.: Jacek Bławut, Bogdan Dziworski, Marcin Koszałka, Marcel i Paweł Łozińscy czy Andrzej Papuziński. Wstęp na pokazy i spotkania będzie WOLNY.
Plebiscytowi towarzyszyć będzie także wydanie specjalnego katalogu zawierającego opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych oraz teksty krytyczne ekspertów. Będzie to pierwsze tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym w dwóch językach: polskim i angielskim. Publikacja będzie dostępna bezpłatnie zarówno w wersji drukowanej, jak i formie pliku do pobrania ze strony www.100100.pl.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty