Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Nagroda im. Wojtka Falęckiego 2024 w MuFo
06.12.24
Nagroda im. Wojtka Falęckiego, kolekcjonera i znawcy sztuki, zostanie przyznana po raz drugi we współpracy z MuFo, a jej laureatem lub laureatką zostanie osoba działająca w Polsce na polu fotografii. Nagroda została ustanowiona w 2018 roku przez Ewę Łabno-Falęcką oraz Katarzynę Falęcką. Operatorem Nagrody jest Fundacja Legalna Kultura.
Ewa Łabno-Falęcka zaznacza, że „Wojtek Falęcki miał doskonałą intuicję w świecie sztuki, przenikliwie, czasem surowo go analizował, ale też wierzył w artystów. Na pewno skomentowałby dwa ostatnie ważne wydarzenia, czyli otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i współKongres Kultury. Bez względu jednak na to, czy budynek MSN się podoba czy nie i czy współKongres dał jakieś konkrety czy nie, dwie rzeczy wydają się pewne: sztuka dalej rozbudza serca i umysły oraz potrzebuje wsparcia i promocji, strategii, skupienia i konsekwencji – bo to materia delikatna jak belgijskie koronki. Zajęcie trudne dla upartych i niepoprawnych optymistów, ale przynoszące ogromną satysfakcję. Dlatego Kasia i ja cieszymy się, że konsekwentnie już po raz piąty, a po raz drugi wspólnie z MuFo, 6 grudnia wręczymy Nagrodę im. Wojtka Falęckiego dla ciekawej osoby lub kolektywu na polu fotografii.”
Laureat lub laureatka są wyłaniani w dwustopniowym procesie. W pierwszym etapie sześcioro ekspertów i ekspertek nominowało najciekawsze zjawiska w polskiej fotografii z ubiegłego roku. W tym roku o nominacje poprosiliśmy: Yuriya Bileya, Katarzynę Falęcką, Katarzynę Gębarowską, Monikę Kozień, Łukasza Rusznicę i Wojciecha Szymańskiego.
Artyści i artystki nominowani do Nagrody im. Wojtka Falęckiego w 2024 roku:
Praca Iwony Germanek, fot. materiały prasowe
Iwona Germanek, „Różowy nie istnieje”, wystawa prezentowana w 2023 w BWA Kielce, Teatrze Narodowym Jiřího Myrona w Ostrawie oraz Instytucie Polskim w Bratysławie, nominowana przez Katarzynę Gębarowską
Praca Pauliny Korobkiewicz, fot. materiały prasowe
Paulina Korobkiewicz, „Homeland”, Centrala, Birmingham, nominowana przez Katarzynę Falęcką
Praca Michała Łuczaka, fot. materiały prasowe
Michał Łuczak, „Wydobycie”, wystawa prezentowana w BWA Wrocław Główny oraz w ramach prestiżowego konkursu Prix Pictet. (Victoria and Albert Museum w Londynie), nominowany przez Łukasza Rusznicę
Praca Krzysztofa Maniaka, fot. materiały prasowe
Krzysztof Maniak, „Działania w naturze”, MOCAK, nominowany przez Monikę Kozień
Praca Anny Orłowskiej, fot. materiały prasowe
Anna Orłowska, „Zaświaty”, BWA Wrocław oraz w ramach WGW 2023 w Muzeum Ziemi PAN – Willa Pniewskiego, nominowana przez Łukasza Rusznicę
Praca Marioli Przyjemskiej, fot. materiały prasowe
Mariola Przyjemska, „Trick at Mecone”, Ewa Opałka Gallery, nominowana przez Katarzynę Falęcką
Praca Karola Radziszewskiego, fot. materiały prasowe
Karol Radziszewski, „Nos w dupie”, Galeria Foksal, nominowany przez Wojciecha Szymańskiego
Praca Daniila Revkovskiego i Andriya Rachinskiego, fot. materiały prasowe
Daniil Revkovskiy, Andriy Rachinskiy, „Step Myszek Miki”, Galeria Labirynt Lublin, nominowani przez Yuriya Bileya
Z tej puli wystaw jury wyłoni osobę, która otrzyma tegoroczną Nagrodę im. Wojtka Falęckiego, wynoszącą 12 500 złotych. W jury zasiadają: kuratorka Magdalena Kownacka, Fundatorka Ewa Łabno-Falęcka, reprezentująca MuFo Agnieszka Olszewska, historyk sztuki i długoletni dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi Jarosław Suchan oraz artystka Ilona Szwarc.
Laureatem nagrody głównej w 2023 roku został Yuriy Biley za wystawę „Przybyłem, zobaczyłem, zapłakałem” w BWA Zielona Góra, na której zaprezentował m.in. serię cyfrowych kolaży opartych na „Notatniku fotograficznym” Władysława Hasiora, uwspółcześniających udokumentowane pół wieku temu hasła propagandowe. Wyróżnienie honorowe otrzymał Michał Maliński za wystawę „Melted Teeth” w Galerii Szaber.
Dlaczego Fundatorki zdecydowały się na współpracę z Muzeum Fotografii w Krakowie? Ewa Łabno-Falęcka odpowiada, że „w kolekcjonerskiej pasji Wojtka Falęckiego fotografia od początku zajmowała szczególne miejsce, kiedy dla wielu osób w Polsce nie była to jeszcze »prawdziwa sztuka«. Bardzo dziękujemy Muzeum Fotografii w Krakowie za to, że zdecydowało się współpracować z prywatną nagrodą, bez żadnej stojącej za nami instytucji, i że podjęło trud przygotowań ram prawnych i organizacyjnych nagrody. Cieszę się też, że partnerem społecznym jest Fundacja Legalna Kultura. No i mamy w dalszym ciągu nadzieję, że zachęcimy inne osoby prywatne do wspierania kultury. Nie wyręczymy w tym naszego państwa, ale możemy choć trochę kulturze pomoc.”
Nagroda im. Wojtka Falęckiego zostanie ogłoszona już po raz piąty w dniu 6 grudnia podczas uroczystej gali. W trakcie wydarzenia wręczona zostanie Nagroda oraz otwarta zostanie wystawa czasowa „Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni” i odbędzie się pokaz „Latarnie magiczne i diaskopy”.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty