Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
"(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego w Google Culture Institute
07.12.15
Dzięki współpracy Google i Narodowego Instytutu Audiowizualnego rejestracja spektaklu "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego trafiła do zasobów Google Culture Institute jako część projektu Performing Arts.
Projekt obejmuje ponad 60 najważniejszych scen artystycznych z 20 krajów i ponad 150 interaktywnych kolekcji zawierających tysiące fotografii, klipów wideo i innych dokumentów. Wśród nich znalazło się do tej pory kilka propozycji z Polski: kolekcja dokumentująca budowę Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, ekspozycje ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego poświęcone Tadeuszowi Kantorowi oraz Helenie Modrzejewskiej oraz dwa propozycje NInA: Penderecki Reloaded i najnowsza - rejestracja zrealizowanej na deskach Teatru Nowego w Warszawie "(A)pollonii" Krzysztofa Warlikowskiego. Spektaklowi towarzyszą materiały pokazujące prace nad przedstawieniem.
- Bardzo się cieszę, że w roku jubileuszu 250-lecia istnienia teatru publicznego w Polsce możemy, dzięki Google Cultural Institute, zaprezentować miłośnikom sztuk performatywnych na całym świecie jeden z najważniejszych spektakli zrealizowanych w ostatnich latach w polskim teatrze - mówi dyrektor NInA Michał Merczyński.
"(A)pollonia" to jedno z najważniejszych i najwybitniejszych przedstawień pierwszej dekady XXI wieku. To uniwersalna historia zbrodni, ofiarowania się, nieodkupionej winy. Spektakl powstał w oparciu zarówno o teksty antyczne – dramaty Ajschylosa i Eurypidesa, jak i dzieła najnowsze: twórczość Johna Maxwella Coetzeego i Hanny Krall czy przetłumaczoną na wiele języków powieść "Łaskawe" Jonathana Littella. "(A)pollonia" opowiada historię trzech kobiet: Ifigenii – poświęconej przez ojca Agamemnona za ojczyznę, Alkestis – oddającej życie za męża Admeta oraz Apolonii Machczyńskiej, która zginęła podczas wojny, osieracając przy tym swoje dzieci, ponieważ zdecydowała się ukrywać Żydów. Reżyser zadaje pytania: o głęboki sens ofiary, o prawo do decydowania o życiu – cudzym, ale i własnym, skoro czasem decyzje dotyczące naszego życia wpływają też znacząco na losy innych.
Spektakl miał premierę 16 maja 2009 roku w Centrum Kultury Koneser na warszawskiej Pradze i był pierwszą produkcją Nowego Teatru, sceny prowadzonej przez Krzysztofa Warlikowskiego. Do udziału w przestawieniu zaangażowano czołówkę polskich aktorów, w tym: Magdalenę Cielecką, Andrzeja Chyrę, Macieja Stuhra, Maję Ostaszewską, Ewę Dałkowską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik, Jacka Poniedziałka i Marka Kalitę.
"(A)pollonię" można obejrzeć tutaj...
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty