Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Hollywoodzkie hity z legalnych źródeł
21.03.15
"Boyhood", "Zaginiona dziewczna", "Sędzia" - o możliwości obejrzenia takich oscarowych hitów użytkownicy polskich serwisów VOD do niedawna mogli wyłącznie marzyć. Te i setki innych hollywoodzkich przebojów są już dostępne na jedno kliknięcie w ramach filmowej wypożyczalni Youtube'a.
Internetowy gigant swój serwis VOD rozwija konsekwentnie od wiosny 2011 roku. Początkowo z usługi tej mogli korzystać wyłącznie widzowie w USA, a wraz z powiększaniem, liczonej dziś w tysiącach tytułów, bazy Youtube zwiększał także zasięg usługi. Kinomani nad Wisłą dotąd jednak najczęściej skazani byli na komunikat informujący, że "żądany film nie jest dostępny w Twoim kraju". Wygląda na to, że w końcu szefowie Youtube'a oraz amerykańscy producenci dostrzegli zamiłowanie polskich widzów do korzystania z usług VOD i postanowili wyjść im na przeciw.
Dla miłośników oglądania filmów w internecie to znakomita wiadomość. Dostęp do katalogów największych hollywoodzkich wytwórni m.in. Warner Bros, Fox, Universal czy Sony Pictures sprawia, że uzyskują oni możliwość obejrzenia z legalnych źródeł największych kinowych hitów ostatnich lat, a nawet miesięcy. Miłośnicy rozrywki znajdą tu m.in. "Interstellar", "Transformers", "Lego The Movie" "Grand Budapest Hotel", "Szybkich i wściekłych 5" czy "Diabelską planszę Ouija", ale też będą mogli sięgnąć po kultowe pozycje w rodzaju: trylogii "Ojca chrzestnego", "Bilardzisty", "E.T.", "Powrotu do przeszłości" czy "Bliskich spotkań trzeciego stopnia". Usatysfakcjonowani ofertą powinni być także miłośnicy kina dokumentalnego czy muzycznego. Dla wygody internautów filmy zostały zresztą skatalogowane wg gatunków, a w ich obrębie podzielone na te, proponowane przez serwis, najchętniej oglądane, najnowsze, klasykę i bezpłatne. Znając tytuł można również łatwo odnaleźć film korzystając z wyszukiwarki.
Co istotne tytuły z oferty Youtube można nie tylko wypożyczyć, ale również nabyć na własność. W obu przypadkach widz może wybierać między jakością SD i HD, a ta wraz z formą usługi przekłada się oczywiście na cenę filmu. Decydując się na usługę VOD od momentu zapłaty widz ma 30 dni na rozpoczęcie oglądania filmu, a następnie 48 godzin na jego dokończenie. Ceny w tej formule w większości przypadków wahają się od kilku do kilkunastu złotych za jakość SD i od kilkunastu do kilkudziesięciu za HD. Płatności dokonuje się za pomocą karty kredytowej, by doszło do transakcji trzeba posiadać konto Youtube z aktywowaną usługą Portfel Google. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zakupu filmów - choć ceny są tu odpowiednio wyższe i oscylują pomiędzy 40-80 pln za filmowe nowości.
Na platformie znajdziemy jednak także bardzo szeroką ofertę filmów udostępnionych nieodpłatnie. W dużej mierze będzie to filmowa klasyka - w tym m.in. obszerny wybór filmów Alfreda Hitchocka (od "Na równi pochyłej" przez "Starsza Pani znika" po "Człowiek, który wiedział za długo") filmy z Busterem Keatonem, uznawane za najgorsze produkcje wszech czasów obrazy Eda Wooda czy głośny "Nosferatu" F.W. Murnaua. Ale także np. zrealizowany przy współudziale Europejskiej Agencji Kosmicznej w 50. rocznicę lotu człowieka w kosmos dokumentalny "First Orbit", niezależne horrory i filmy animowane.
By oglądać wypożyczone i zakupione filmy nie trzeba korzystać z komputera. Można odtworzyć je za pomocą aplikacji YouTube na obsługiwanych urządzeniach z Androidem, wybranych modelach telewizorów multimedialnych, urządzeniach z Android TV, Chromecastach, Apple TV, konsolach Xbox One, Xbox 360, PlayStation 4 i PlayStation 3, telewizorach z Google TV. W każdym z tych przypadków niezbędne jest oczywiście połączenie urządzenia z internetem.
Słabe strony? Jest jedna. Wszystkie filmy dostępne są w chwili obecnej w oryginalnej wersji językowej opatrzonej, choć nie zawsze, angielskimi napisami.
Internetowy serwis Youtube'a z filmami dostępny jest pod adresem www.youtube.pl/movies
Listę innych serwisów VOD oferujących polskim internautom autoryzowany dostęp do filmów znajdziecie w naszej Bazie Legalnych Źródeł.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty