Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Ruszyło wirtualne muzeum instrumentów dawnych
24.03.15
Niemal 250 instrumentów dawnych z terenu całej Polski znalazło się w wirtualnych zbiorach uruchomionego właśnie portalu „Polskie ludowe instrumenty muzyczne”. To jedyne w polskim internecie miejsce, gdzie można nie tylko poznać ich rys historyczny i przyjrzeć się dokumentacji fotograficznej, ale także posłuchać zarejestrowanych brzmień.
Znajdujący się pod adresem www.instrumenty.edu.pl portal prezentuje instrumenty muzyczne i narzędzia dźwiękowe wykorzystywane w praktyce na terenie całej Polski od XVIII po XXI wiek. Strona ma charakter popularyzatorski i edukacyjny, spełniając jednocześnie wymagania specjalistów i naukowców. Nad jej merytoryczną zawartością czuwali specjaliści z zakresu instrumentologii zaproszeni do projektu przez pomysłodawcę - Instytut Muzyki i Tańca. Strona zrealizowana została w dwóch wersjach językowych - polskiej i angielskiej.
Portal jako pierwszy pokazuje tak bogaty materiał porównawczy – całkowicie nową dokumentację zdjęciową wraz z profesjonalnymi opisami, wzbogaconą o nagrania dźwiękowe, materiały audiowizualne oraz projekty instrumentów. W bazie znajduje się niemal 250 obiektów – unikalnych eksponatów muzealnych, pochodzących z najważniejszych kolekcji w Polsce: Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Państwowego Muzeum Etnograficznego, Muzeum Narodowego w Poznaniu (Muzeum Instrumentów Muzycznych i Muzeum Etnograficznego) oraz Kolekcji Jadwigi i Mariana Sobieskich.
Na portalu zamieszczono prawie 1000 nowych, wysokiej jakości zdjęć. Niektóre obiekty prezentowane są w technice 360 st. Zastosowano filtry, pozwalające przeszukiwać bazę danych pod kątem typu instrumentu, czasu powstania, regionu, kolekcji czy twórcy. Portal prezentuje także informacje o tradycjach muzycznych poszczególnych regionów Polski i funkcji każdego instrumentu w ludowej kulturze. Baza skonstruowana została na zasadzie katalogu, do którego stale można dodawać kolejne rekordy.
Wykorzystane na portalu multimedia pochodzą m.in. z kolekcji Polskiego Radia i Instytutu Muzyki i Tańca „Muzyka źródeł”, zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, archiwów Muzyki Odnalezionej oraz materiałów IMiT związanych z realizacją programów „Szkoła mistrzów tradycji” i „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”.
Wszystkie instrumenty w bazie zostały sklasyfikowane w oparciu o najnowszą wersję klasyfikacji instrumentów Hornbostela i Sachsa, stosowaną przez Konsorcjum MIMO (Musical Instrument Museums Online – Muzea Instrumentów Muzycznych Online) i za jego uprzejmą zgodą, po raz pierwszy w całości przetłumaczoną na język polski.
Zgromadzony w bazie zbiór ma charakter otwarty, umożliwiający sukcesywne uzupełnianie go o interesujące obiekty znajdujące się w innych kolekcjach na terenie Polski.
Projekt zrealizowany został przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach działań priorytetowych Roku Oskara Kolberga (2014) ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zdjęcia instrumentów pochodzą z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, fot. Waldemar Kielichowski © Instytut Muzyki i Tańca, Warszawa
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty