Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy
Biblioteka Narodowa udostępni ponad 700 tysięcy artykułów naukowych
02.11.15
Ponad 700 tysięcy artykułów naukowych z punktowanych czasopism polskich z lat 2002-2014 będzie dostępne w formie elektronicznej za sprawą digitalizacyjnego projektu „Merkuriusz”, który realizują wspólnie Biblioteka Narodową i Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej. Łączny budżet projektu wynosi prawie 15 mln zł.
Celem Zintegrowanej Platformy Polskich Czasopism Naukowych „Merkuriusz” jest przekształcenie do postaci cyfrowej i stworzenie opisów bibliograficznych artykułów, które w latach 2002-2014 ukazały się na łamach polskich periodyków umieszczonych na liście punktowanych czasopism naukowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prace obejmą ponad 1900 tytułów czasopism i ponad 700 tysięcy artykułów.
Nazwa platformy – Merkuriusz – nawiązuje do tytułu najstarszego polskiego czasopisma „Merkuriusz Polski dzieje wszystkiego świata w sobie zawierający”, które ukazywało się w 1661 r. i zawierało informacje o najciekawszych wydarzeniach z terenu Europy i Polski, nadsyłane przez korespondentów pisma.
W kolejnych latach baza ma być aktualizowana stanowiąc podstawowe narzędzie wykorzystywane w pracy naukowej oraz badawczej. Metadane opisowe wszystkich zasobów i część artykułów udostępnianiane jako Open Access bądź dzięki licencjom niewyłącznym będą dostępne w sieci Internet bez żadnych ograniczeń, natomiast dla zasobów chronionych prawem autorskim alternatywnym kanałem dostępu do bazy będzie sieć bibliotek naukowych na terenie całego kraju (docelowo 700 bibliotek) dzięki wykorzystaniu elektronicznego systemu wypożyczeń międzybibliotecznych Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA.
Pełną funkcjonalność nowy system uzyska dzięki podjętym w ramach projektu informatycznym pracom integracyjnym łączącym zasoby cyfrowe z systemem informatycznym Biblioteki Narosowej, jak również dzięki implementacji przyjaznych dla użytkowników narzędzi wyszukiwawczych i społecznościowych. Projekt będzie rozwijany przy udziale wykorzystywanej obecnie w BN infrastruktury IT począwszy od etapu digitalizacji poprzez archiwizację aż do udostępniania w Internecie lub systemie wypożyczeń międzybibliotecznych.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty