Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy

Światowy Dzień Własności Intelektualnej – święto wszelkiej twórczej działalności człowieka
25.04.25
26 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej, czyli święto wszelkiej twórczej działalności człowieka. W tym roku jego hasło to: „Własność intelektualna i muzyka: poczuj rytm własności intelektualnej”. Dołączmy do obchodów #WorldIPDay! Oddajmy hołd uniwersalnemu językowi muzyki i utalentowanym twórcom, wynalazcom i przedsiębiorcom, którzy nadal rozwijają nowe brzmienia, style i technologie, które kształtują przyszłość muzyki i sprawiają, że czujemy rytm własności intelektualnej.
Wszyscy korzystamy z własności intelektualnej: słuchając muzyki, oglądając filmy, korzystając z patentów czy know-how wypracowanych przez artystów, firmy, społeczeństwa… Cytując, udostępniając, wypożyczając czyjąś pracę – fotografię, książkę, memy, posty, fragmenty filmów – nie tylko dzielimy się tym, co uważamy za ważne, ale korzystając w uczciwy sposób, np. wymieniając autora z imienia i nazwiska czy też płacąc, doceniamy działalność drugiego człowieka oraz wspieramy jego przyszłe dokonania.
Nieco o historii
W 1883 r. podpisano Konwencję paryską o ochronie własności przemysłowej, która była początkiem nowoczesnej ochrony własności intelektualnej. Założeniem Konwencji było znalezienie sposobu na zapobieganie naruszeniem wynalazków, znaków towarowych i wzorów przemysłowych i do tej pory uznawana jest za absolutny kamień milowy w rozumowaniu o ochronie wytworów ludzkiej kreatywności. Kolejnym ważnym krokiem do ustanowienia Światowego Dnia Własności Intelektualnej było oświadczenie wygłoszone na 33. sesji Zgromadzeń Państw Członkowskich WIPO (World Intelectual Property Organization czyli Światowa Organizacja Własności Intelektualnej) we wrześniu 1988 r., w którym to dyrektor generalny Algierskiego Narodowego Instytutu Własności Przemysłowej (INAPI) „zaproponował ustanowienie Międzynarodowego Dnia Własności Intelektualnej”. W kolejnym piśmie do Dyrektora Generalnego WIPO z dnia 7 kwietnia 1999 r. pan Amor Bouhnik, dyrektor generalny INAPI zauważył, że celem ustanowienia takiego dnia „byłoby stworzenie ram dla szerszej mobilizacji i świadomości, otwarcie dostępu do promocyjnego aspektu innowacji oraz uznanie osiągnięć promotorów własności intelektualnej na całym świecie.”. Z kolei w 9 sierpnia 1999 r. w piśmie Jiang Yinga, komisarza Państwowego Urzędu Własności Intelektualnej Chińskiej Republiki Ludowej, delegacja chińska zaproponowała, „aby WIPO przyjęła obchody 30. rocznicy swojego założenia (26 kwietnia) jako „Światowy Dzień Własności Intelektualnej”. Uznano, że jest to świetna okazja na „dalsze promowanie świadomości w zakresie ochrony własności intelektualnej, poszerzanie wpływu ochrony własności intelektualnej na całym świecie, nakłanianie krajów do publikowania i popularyzowania przepisów i regulacji dotyczących ochrony własności intelektualnej, zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa na temat praw własności intelektualnej, zachęcanie do działalności wynalazczo-innowacyjnej w różnych krajach i wzmacnianie wymiany międzynarodowej w dziedzinie własności intelektualnej.”
W październiku 1999 r. Zgromadzenie Ogólne WIPO formalnie zatwierdziło pomysł ogłoszenia określonego dnia Światowym Dniem Własności Intelektualnej i to właśnie ten dzień uznawany jest za właściwy moment formatywny. Zaangażowanie państw członkowskich WIPO w Światowy Dzień Własności Intelektualnej wzrosło od jego ustanowienia w 2000 r. W pierwszym roku jego istnienia państwa członkowskie z 59 krajów zgłosiły oficjalne obchody Światowego Dnia Własności Intelektualnej. Pięć lat później, w 2005 r., 110 krajów zgłosiło oficjalne obchody Światowego Dnia Własności Intelektualnej, a w 2022 r. kampania przyciągnęła użytkowników ze 189 państw członkowskich. Głównymi celami tego święta są: wskazanie społeczeństwu, jak patenty, prawa autorskie, znaki towarowe i wzory wpływają na codzienne życie; uświadomienie obowiązującego prawa własności intelektualnej i pogłębienie wiedzy na ten temat; wskazanie kreatywności i wkładu twórców oraz wynalazców w rozwój społeczeństw na całym świecie oraz zachęcanie społeczeństw obywatelskich do poszanowania praw własności intelektualnej innych osób.
Hasło na rok 2025: Własność intelektualna i muzyka: poczuj rytm własności intelektualnej
Muzyka przenika każdy sektor, a prawa własności intelektualnej sprzyjają obecności muzyki poza jej własnym obszarem. Od filmu, rozrywki i technologii, po modę, gry wideo i dobra konsumpcyjne, prawa własności intelektualnej umożliwiają międzybranżowe połączenia z muzyką, umożliwiając kreatywne synergie i innowacje w różnych sektorach, które napędzają wzrost gospodarczy. Nawet gdy nie myślimy o tym, rytm muzyki i własność intelektualna są zawsze obecne w naszym życiu.
Światowy Dzień Własności Intelektualnej 2025 podkreśla, w jaki sposób kreatywność i innowacyjność, wspierane prawami własności intelektualnej, utrzymują kwitnącą scenę muzyczną, która przynosi korzyści każdemu, wszędzie. Tegoroczny Światowy Dzień Własności Intelektualnej zaprasza nas do zbadania, w jaki sposób prawa własności intelektualnej i polityka innowacji umożliwiają twórcom, innowatorom i przedsiębiorcom wnoszenie świeżych pomysłów do branży muzycznej, chroniąc pracę autorów tekstów piosenek, kompozytorów, wykonawców i wszystkich tych, którzy kształtują muzykę, która nas porusza.
W Światowym Dniu Własności Intelektualnej, 26 kwietnia, świętujemy wkład twórców, wynalazców i przedsiębiorców, którzy przesuwają granice innowacji i kreatywności, aby tworzyć muzykę, która łączy ludzi, wywołuje silne emocje, napędza zmiany i inspiruje bardziej innowacyjną przyszłość.
Konkurs „Dostrajanie się do muzyki innowacji i kreatywności”
Na początku 2025 roku Światowa Organizacja Własności Intelektualnej zwróciła się do ludzi na całym świecie z prośbą o przesłanie 60-90-sekundowego filmu, który pokazuje, jak wynalazca, twórca, przedsiębiorca lub lokalna społeczność w ich okolicy zmienia świat dzięki swojej innowacyjności, kreatywności i prawom własności intelektualnej w muzyce.
Pod hasłem „Dostrajanie się do muzyki innowacji i kreatywności” uczestnicy z 62 krajów przesłali ponad 127 zgłoszeń. Jury konkursu filmów wideo dla młodzieży z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej 2025 przejrzało zgłoszenia, aby upewnić się, że mieszczą się w zakresie zasad konkursu, i po długich dyskusjach wybrało krótką listę 20 zgłoszeń i trzech zwycięzców.
20 najlepszych zgłoszeń wideo zostało przesłanych do publicznego głosowania online od 4 do 14 kwietnia, a ponad 93 550 głosów oddało 28 710 osób (każdy użytkownik mógł oddać do 5 głosów), wybierając swoje ulubione zgłoszenie wideo, które wygrało Nagrodę Publiczności.
Zwycięskie zgłoszenia pochodzą z Filipin, Indii i Chin. Przedstawiono w nich inspirujące historie wynalazców, twórców, przedsiębiorców i lokalnych społeczności na całym świecie, których innowacje, kreatywność i wykorzystanie praw własności intelektualnej napędzają muzykę, która nas porusza. Na stronie konkursu nadal dostępne są wszystkie finałowe filmiki. Zajrzyjcie i zainspirujcie się!
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty
Wspólne sprawy - na skróty
Archiwum
