Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
W kinach „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – Michał Urbaniak wspomina muzycznego geniusza

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

W kinach „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – Michał Urbaniak wspomina muzycznego geniusza

W kinach „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – Michał Urbaniak wspomina muzycznego geniusza

18.10.19

Legenda

 

- Mieczysław Kosz jest legendą. Jego już nie ma, ale muzyka została. Uważam go za jednego z najbardziej romantycznych, największych liryków fortepianu, jacy pojawili się w polskim jazzie. - tak Michał Urbaniak wspomina genialnego pianistę. Mieczysław Kosz był mistrzem jazzowych improwizacji. Choć pozostawił po sobie zaledwie jeden album, dla fanów jazzu stał się legendą.

 

 

Film obsypany nagrodami i doceniony przez krytyków

 

„Ikar. Legenda Mietka Kosza”, trzeci film Macieja Pieprzycy, uhonorowany Srebrnymi Lwami na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zdobył najwięcej, bo aż sześć nagród w Konkursie Głównym i Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanej produkcji. Nowym filmem Maciej Pieprzyca przywraca zbiorowej wyobraźni nietuzinkową postać Mieczysława Kosza. To film o narodzinach wielkiego talentu, niespodziewanych zbiegach okoliczności, poszukiwaniu szczęścia i miłości. Obok Dawida Ogrodnika w filmie zobaczymy Justynę Wasilewską, Piotra Adamczyka, Jacka Komana, Jowitę Budnik i dawno niewidzianą na dużym ekranie Maję Komorowską.

 


Rozbłysnął niczym kometa

 

- Podczas przygotowań do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” zrozumiałem, że Kosz był swoistą kometą, która rozbłysnęła jasnym, krótkim światłem i znikła. Gdy zaczynałem swoją przygodę z jazzem, ludzie będący w temacie zwracali mi uwagę na Kosza. Panowała wokół niego atmosfera wtajemniczenia, koniecznie trzeba było cokolwiek o nim wiedzieć. Była to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto zabierał się do grania jazzu solo na fortepianie. - wspomina Leszek Możdżer, autor muzyki do filmu.
Dawid Ogrodnik kolejna niesamowita metamorfoza

 

- Leszek Możdżer był dla mnie nieocenioną pomocą w przygotowaniach do roli Mietka Kosza. Mogłem na niego zawsze liczyć w czasie, kiedy przygotowywałem się do roli. Kiedy miałem jakieś problemy, wysyłałem mu materiały, rozmawialiśmy o emocjach w przygotowywanych przeze mnie utworach, o moich możliwościach technicznych, o interpretacjach. Kontakt z nim był niesamowity, właściwie od razu rozumiał wszystkie moje pytania i wątpliwości. Pożyczył mi nawet swoje krzesło i to na nim przygotowywałem się do zdjęć. Spotkaliśmy się też na planie - przewrotnie, bo Leszek pojawia się w małej roli i to ja pokazuję mu, jak grać. - podsumowuje Dawid Ogrodnik.


 Niezwykła biografia

 

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Mietek jako dziecko traci wzrok. Jego matka, oddaje go pod opiekę sióstr zakonnych w Laskach. W ośrodku dla niewidomych chłopiec odkrywa, że muzyka może stać się dla niego sposobem, by na nowo widzieć i opowiadać świat. Mietek zostaje świetnym pianistą klasycznym. Jednak, gdy odkrywa jazz ma już tylko jeden cel: zostać najlepszym pianistą jazzowym w Polsce. Odnosi coraz większe sukcesy, nie tylko w kraju, ale i na świecie. Niespodziewanie w jego życiu pojawia się charyzmatyczna wokalistka Zuza (Justyna Wasilewska). To spotkanie zmieni jego życie. 

 
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!