Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
Co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom? Akcja „Wiadomość do przyszłości”

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

Co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom? Akcja „Wiadomość do przyszłości”

Co pozostawimy po sobie przyszłym pokoleniom? Akcja „Wiadomość do przyszłości”

17.01.17

List miłosny, ważne wyniki badań, słowa otuchy, a może przestroga? A Ty? Co chciałbyś przekazać przyszłym pokoleniom? - pytają twórcy akcji  „Wiadomość do przyszłości”.

Skalne rysunki sprzed dziesiątek tysięcy lat, sumeryjskie tabliczki czy egipskie piramidy – to i wiele innych świadectw minionych czasów pozwala nam, chociaż trochę wyobrazić sobie, jak wyglądało ludzkie życie w przeszłości. Zapisy te są wręcz bezcenne, bo dzięki nim wiemy kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jaka jest historia ludzkości. Dzięki nim możemy studiować spuściznę nieistniejących już cywilizacji i choć po części wyobrażać sobie jak wyglądało życie w minionych epokach. Można powiedzieć, że są wiadomościami z przeszłości, które pokonały ogromny „szmat czasu” by dotrzeć do teraźniejszości.

Co jednak zostanie po nas? Czego dokładnie będą mogli dowiedzieć się o nas ludzie z przyszłości? Czy zostawimy po sobie coś, co uchroni naszą cywilizację przed kompletnym zapomnieniem?

Na to pytanie stara sobie odpowiedzieć spora część z nas. To właśnie dlatego projektujemy i tworzymy rzeczy z myślą, że przetrwają wieki. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na postawienie granitowej tablicy i umieszczenie nie na niej przesłania z myślą, że odczytają je następne pokolenia. Zresztą wraz z czasem takie świadectwa przeszłości mogą ulec zniszczeniu, a przekaz zapomniany.

Jest jednak pewien sposób wysyłania wiadomości do przyszłości, które pozwalają przetrwać im w całkowicie nienaruszonej postaci. Są nim kapsuły czasu, które zawierają świadectwo danej epoki. Ukryte przed całym światem czekają na nadejście odpowiedniej chwili, w której zostaną otwarte, a wszyscy będą mogli zapoznać się z ich zawartością.

Do ciekawszych tego typu projektów należy zaliczyć takie przedsięwzięcia jak: Krypta Cywilizacji z 1936 roku, która zostanie otwarta w 8113 r., sztuczny satelita KEO, który spadnie na Ziemię za 50 tyś. lat, czy krążącą po orbicie kosmicznej kapsułę czasu LAGOS, która wróci na Ziemię za 8,4 mln lat i zawiera takie dane jak obecne położenie kontynentów, które w przyszłości będzie już trochę inne.

W jaki sposób ja sam, osobiście mogę uczestniczyć w jednym z takich projektów? To samo pytanie postawiła sobie firma Papiery POL, które postanowiła stworzyć kapsułę czasu i umożliwić każdemu chętnemu wysłanie informacji do przyszłości. Jedyne co trzeba zrobić to wejść na stronę i zostawić wiadomość, która zostanie wydrukowana na papierze i umieszczona w specjalnie do tego przygotowanej kapsule czasu.

Celem projektu jest umożliwienie każdemu stworzenia dowolnego przesłania, dlatego ani Papiery POL, ani organizatorzy akcji nie będą czytali, gromadzili, czy w jakikolwiek inny sposób wpływali na treść drukowanych informacji - jako pierwsi z zawartością kapsuły zapoznają się z jej odkrywcy.

Nie czekaj i już teraz wyślij swoją wiadomość do przyszłości na www.papierypol.pl. Niech twoja wiadomość przetrwa wieki i pozwoli przyszłym pokoleniom dowiedzieć się, jak wyglądał świat w roku 2017.



Patronami akcji zostali: Interia, Legalna Kultura, Edutorial, Historia.org.pl oraz magazyn psychologiczny Charaktery.




Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura




Spodobał Ci się nasz artykuł? Podziel się nim ze znajomymi 👍


Do góry!