Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy

Papusza i inni. Archiwum Ficowskiego w NAC
12.03.15
2,5 tys. fotografii, taśm magnetofonowych i płyt CD oraz filmów przekazała Narodowemu Archiwum Cyfrowemu wdowa po Jerzym Ficowskim, poecie, tłumaczu, znawcy twórczości kultury cygańskiej i żydowskiej. Zostaną one opracowane, poddane konserwacji i udostępnione publicznie.
Zmarły w 2006 roku w wieku 82 lat Jerzy Fickowski powszechnie znany jest jako odkrywca poetyckiego talentu Papuszy - cygańskiej autorki Bronisławy Wajs. O ich przyjaźni, która zrodziła się pod koniec lat 40. gdy Fickowski wędrował z cygańskimi taborami uciekając przed UB, opowiadał zrealizowany w 2013 roku film "Papusza" Joanny i Krzysztofa Krauze. W 1953 roku ukazał się tom szkiców Ficowskiego poświęconych historii i życiu Romów "Cyganie polscy". W 1956 roku wyszedł drukiem pierwszy tomik Papuszy, tłumaczony właśnie przez Ficowskiego. Kolejna jego książka o Romach - "Cyganie na polskich drogach" - ukazała się w 1965 roku. Fascynacja społecznością romską znalazła także odbicie w napisanych przez Fickowskiego tekstach popularnych piosenek jak "Bajka o cygańskim królu" czy "Jadą wozy kolorowe".
Drugim z tematów, który fascynował Fickowskiego, było życie i twórczość Brunona Schulza. W 1967 roku opublikował szkice mu poświęcone "Regiony wielkiej herezji". Kolejny tom szkiców o Schulzu -"Okolice sklepów cynamonowych" - ukazał się w 1986 roku.
W przekazanym NAC archiwum znajdziemy m.in. wykonane przez Ficowskiego fotografie Bronisławy Wajs czyli Papuszy, materiały dotyczące Brunona Schulza czy zdjęcia zebrane do książki "Wspominki starowarszawskie: karty z raptularza". Łącznie to 2,5 tys. dokumentów fotograficznych (pozytywów, negatywów, diapozytywów), dźwiękowych (taśm szpulowych, kaset magnetofonowych, płyt CD) i filmowych (taśm światłoczułych, VHS i płyt DVD). Część zdjęć, nagrań i filmów wykonał sam Ficowski. Wśród autorów zgromadzonych przez niego fotografii są także: Czesław Bańkowski, Norbert Boronowski, Erazm Ciołek, Jerzy Dorożyński, Benedykt Jerzy Dorys, Irena Jarosińska, Jan Kosidowski, Janusz Krippendorf, Tomasz Michalak.
Opiekująca się dziedzictwem pisarza wdowa Elżbieta Ficowska,w styczniu przekazała do zbiorów Biblioteki Narodowej będących w jego posiadaniu kilkadziesiąt rękopisów Brunona Schulza. Teraz spuściznę audio-wizualną postanowiła powierzyć Narodowemu Archiwum Cyfrowemu.
fot. Jerzy Fickowski/NAC
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty
Wspólne sprawy - na skróty
Archiwum
