Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy

Archwium Alberta Einsteina dostępne on-line
15.12.14
Ponad ćwierć wieku trwało porządkowanie i katalogowanie 30 tysięcy różnego rodzaju zapisków i notatek stanowiących spuściznę Alberta Einsteina. Dzięki projektowi Digital Einstein Papers stały się one dostępne publicznie.
Zmarły w 1955 roku Albert Einstein w testamencie powierzył prawa autorskie do swoich zapisków i korespondencji Uniwersytetom w Princeton i Jerozolimie. Zgromadzone dokumenty obejmują okres od urodzin Einsteina przez lata młodości, aż do roku 1923. Przez lata były porządkowane, a część z nich ukazała się drukiem w akademickich wydawnictwach.
- Społeczeństwo może sprawdzać należące do Einsteina listy miłosne, dokumenty rozwodowe, zapiski z lat licealnych, notatnik w którym pracował nad swoją ogólną teorią względności i listami, które wysyłał do swojego najlepszego przyjaciela, Michele Besso, a to tylko drobna część całości - mówi
profesor fizyki i redaktor naczelna strony Digital Einstein Papers z California Institute of Technology, Diana Kormos-Buchwald.
Wsród ciekawostek, które znajdziemy na stronie Digital Einstein Papers są m.in. akt urodzenia słynnego fizyka, napisane przez 7-letniego Einsteina wypracowanie "Moje plany na przyszłość", list informujący o otrzymaniu przez niego pracy w Szwajcarskim Urzędzie Patentowym i wreszcie telegram informujący o zdobyciu przez Einsteina Nagrody Nobla.
Póki co do sieci trafiło około 5 tysięcy różnego rodzaju materiałów. Kolejne czekają na publikację. Atrakcją dla miłośników Einsteina jest fakt, że napisane przez niego materiały niemieckojęzyczne zostały przetłumaczone na język angielski i, w niektórych przypadkach, opatrzone dodatkowymi komentarzami.
Zajrzyj na stronę projektu Digital Einstein Papers.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty
Wspólne sprawy - na skróty
Archiwum
