Wspólne sprawy
CZYTELNIA KULTURALNA
/ Wspólne sprawy

Adapter - VOD bez barier
04.12.14
"Popiół i diament" Andrzeja Wajdy, "Erratum" Marka Lechkiego, "Miś" Stanisława Barei - to tylko niektóre z filmów, jakie znaleźć można w serwisie Adapter pragnącym przybliżać polskie kino osobom słabowidzącym i niesłyszącym.
Adapter to inicjatywa Fundacji Katarynka zajmującej się audiodeskrypcją i dostosowywaniem wydarzeń i miejsc pod kątem niepełnosprawnych odbiorców. Serwis VOD to kontynuacja objazdowego festiwalu polskich filmów, w którym jesienią uczestniczyć mogli niepełnosprawni mieszkańcy Dolnego Śląska, a zarazem samodzielna, pierwsza tego typu w Polsce, inicjatywa odpowiadająca na kulturalne potrzeby osób niepełnosprawnych.
Na stronie www.adapter.org.pl udostępniono na początek dziesięć polskich produkcji - zarówno klasyki, jak i filmów zrealizowanych w ostatnich latach. W zasobach serwisu znalazły się:
- "Popiół i diament" Andrzeja Wajdy
- "Miś" Stanisława Barei
- "Erratum" Marka Lechkiego
- "Jasminum" Jana Jakuba Kolskiego
- "Daas" Adriana Panka
- "Chrzest" Marcina Wrony
- "Wymyk" Grega Zglińskiego
- "Mój Nikifor" Krzysztofa i Joanny Krauzów
- "Pora umierać" Doroty Kędzierzawskiej (premiera 5 grudnia 2014)
- "Kingsajz" Juliusza Machulskiego (premiera 5 grudnia 2014)
Wszystkie opatrzone zostały pomocną niedowidzącym i niewidomym audiodeskrypcją oraz napisami dla osób niesłyszących. I, co istotne, wszystkie dostępne są całkowicie nieodpłatnie.
- To dopiero początek. Chcielibyśmy poszerzać bazę tytułów. W związku z tym prowadzimy rozmowy z dystrybutorami, a także szukamy donatorów chętnych do wsparcia naszej inicjatywy - mówi Piotr Krzykwa z Fundacji Katarynka.
Adapter udało się uruchomić dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura


- Czytelnia kulturalna
- > Wspólne sprawy
- Archiwum
- Rozmowy
- Łyk sztuki do kawy
- Polecamy
- Badania i raporty
Wspólne sprawy - na skróty
Archiwum
