Wspólne sprawy
Czyli krótko i na temat, o sprawach, które dotyczą po prostu całej kultury. Dlaczego kulnes jest cool? Komu tak naprawdę opłaca się korzystanie z legalnych źródeł kultury? Komu może zagrażać legalizacja? Co musi się zmienić, żeby w Polsce zapanowała moda na cyfrową kulturę z legalnych źródeł?
British Pathé udostępniło 85 000 filmów!

CZYTELNIA KULTURALNA

/ Wspólne sprawy

British Pathé udostępniło 85 000 filmów!

British Pathé udostępniło 85 000 filmów!

British Pathé postanowiło upublicznić w internecie swoje filmowe archiwa obejmujące 85 000 filmów z historii Wielkiej Brytanii i świata. Obrazy w wysokiej rozdzielczości można oglądać oficjalnym kanale w serwisie YouTube.

-
To archiwum jest bezkonkurencyjną skarbnicą w znaczeniu historycznym i kulturowym, której zasoby nie powinny być zapomniane. Przesyłanie filmów do serwisu YouTube wydało się nam najlepszym wyboremmówi Alastair White, dyrektor generalny British Pathé.

British Pathé to archiwum filmowe najważniejszych wydarzeń historycznych na świecie. Od czasu wynalezienia ruchomego obrazu w 1890 roku, jego twórcy nagrywali i zbierali materiały na temat kultury i wydarzeń światowych, tworząc tym samym ogromy zbió filmowych notacji. Dzięki unikalnej kombinacji informacji i rozrywki w swoich obrazach dokumentalnych, kronikach filmowych, serialach i filmach fabularnych, Pathé zmieniło na zawsze sposób w jaki ludzie postrzegali siebie i otaczający ich świat.

Ten niezwykły zbiór wideozapisów wydarzeń i rozległy katalog zmian aktywności społecznej obejmuje jedne z najbardziej znanych i ciekawych dokumentów nowożytnych. Od mody do walki, od sportu do podróży - to 3500 godzin XX wiecznej historii w ruchomym obrazie. Już teraz cała kolekcja brytyjskiego giganta jest dostępna na kanale w serwisie YouTube w wysokiej rozdzielczości.

- Mamy nadzieję, że każdy kto ma komputer będzie mógł zobaczyć te filmy i korzystać z nich – dodaje Alastair White. – Czy szukasz reportażu o rodzinie królewskiej, historii Titanica, zniszczenia Hindenburg czy dziwnych opowieści o brytyjskiej rozrywce, to znajdziesz wszystko na naszym kanale. Można zatracić się na całe godziny.

Projekt udostępnienia mteriałów jest zarządzany przez niemiecką firmę Mediakraft, która jest odpowiedzialna za liczne sukcesy na platformie YouTube. Firma będzie tworzyć nowe treści na podstawie materiałów brytyjeskiego archiwum w języku angielskim oraz w językach obcych, aby udostępnić zasoby jak największej liczbie widzów na całym świecie.

Filmy z zasobów British Pathé można oglądać TUTAJ>>>
Do góry!