Takie czasy. Co warto wiedzieć o legalnych i nielegalnych źródłach w 2024 r.
W 2020 r. informowaliśmy o dość wysokich (wówczas pandemicznych) statystykach cyfrowego piractwa. Skala naruszeń i korzystania z nielegalnych źródeł była zatrważająca, co przekładało się również na uszczuplenie wpływów do budżetu państwa. Jak sytuacja wygląda pod koniec roku 2024 r. Jak, przez 4 lata, zmienił się krajobraz internetowego piractwa? Zapraszamy do sprawdzenia.
Twórczość w erze AI – konflikt prawa i technologii
Mimo, że użytkowa sztuczna inteligencja (dalej: „AI”) jest zjawiskiem stosunkowo młodym, to można jednak odnieść wrażenie, że została już odmieniona przez wszystkie przypadki, a temat jest stale wyczerpywany przez publicystów. Wynika to oczywiście z faktu, że tempa jej rozwoju, nie można porównać z niczym, czego społeczeństwo informacyjne do tej pory doświadczyło.
Zdjęcia z wakacji a prawo autorskie
Wakacje kojarzą się nam z czasem, który często chcielibyśmy zatrzymać, a przynajmniej doskonale zapamiętać. Niezawodne są w tym fotografie, czy to zrobione za pomocą profesjonalnego aparatu fotograficznego czy też przy użyciu naszego smartfonu. Warto jednak, by przy korzystaniu i dzieleniu się z innymi naszymi wakacyjnymi wspomnieniami, robić to zgodnie z prawem, tak by pięknych wspomnień, nie zatarły prawne wyzwania. Z perspektywy prawa autorskiego, istotne jest bowiem byśmy mieli świadomość nie tylko tego kto jest autorem samego zdjęcia, ale również byśmy mieli na uwadze, że to kto bądź co się znajduje na fotografii ma znaczenie.
Legalne gry – ochrona pasji, portfela i twórców
Branża gier komputerowych to ogromny i różnorodny rynek, który z roku na rok rośnie, a wybór oferowanych gier jest niemal nieograniczony. W dzisiejszych czasach zakup gier stał się łatwiejszy niż kiedykolwiek, szczególnie jeśli mówimy o dystrybucji cyfrowej. Istnieje wiele platform i sklepów, które oferują legalne kopie gier, a tajemnicą poliszynela jest, że istnieją też miejsca, w których dostęp do gier można uzyskać poza legalnym obiegiem.
Do kogo należy wizerunek Św. Mikołaja?
Czy powszechnie znany wizerunek Św. Mikołaja, przedstawiający go jako rubasznego dziadka w czerwonym ubraniu jest jedynie wytworem kultury konsumpcyjnej? Tak twierdzi Coca-Cola, która w okresie świątecznym, śmiało gra wizerunkiem tej postaci.
Jazz - skomplikowany nie tylko muzycznie, ale i prawnie
Jazz to ten szczególny rodzaj muzyki, który uwielbia sztukę improwizacji. Tak powstają niepowtarzalne dzieła sztuki, a każdy koncert różni się od poprzedniego. Dlatego też jazz jest również niezwykle interesujący z punktu prawa autorskiego. Ciężko jest bowiem zamknąć muzykę wolności i buntu w ścisłe ramy prawne.
- Prawo w kulturze
- Piractwo
- Podróbki
- Przewodnik po prawie autorskim
- > Prawo w praktyce
- Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
- Audycje o prawie autorskim
- Akty prawne
- Organizacje zbiorowego zarządzania
- Prawo Własności Intelektualnej w Działalności Dziennikarskiej