PRAWO W KULTURZE
/ Prawo w praktyce
Parlament Europejski zgodził się na obniżenie podatku VAT za e-booki
05.06.17
Parlament Europejski zezwolił państwom członkowskim na obniżenie podatku VAT za e-booki i e-prasę do stawek, jakie obowiązują publikacje drukowane na papierze. Dyrektywa nie nakłada obowiązku obniżenia stawek, a jedynie pozwala państwom na samodzielne decydowanie w tej sprawie.
Przyjęta z entuzjazmem przez miłośników e-booków decyzja Parlementu oznacza możliwość ujednolicenia stawek w poszczególnych krajach UE. Obecnie w zależności od kraju e-booki opodatkowane są stawką od 15% wzwyż, zaś stawki VAT na publikacje drukowane na papierze – od 0 do 5%. W Polsce VAT na książki elektroniczne wynosi 23%, zaś na wydania papierowe – 5%.
- Nasze zwyczaje czytelnicze gwałtownie zmieniły się w ciągu ostatnich lat, nie ma teraz sensu stosować podwójnych standardów, w wyniku których publikacja internetowa jest opodatkowana wyższą stawką niż drukowana, którą można kupić w sklepie. Nowa dyrektywa pozwoli państwom członkowskim zrównać VAT za treści cyfrowe i drukowane – powiedział Tom Vandenkendelaere, europoseł z grupy Europejskiej Partii Ludowej, sprawozdawca raportu na temat stawek VAT dla książek, gazet i magazynów prasowych.
Za obniżeniem stawki VAT głosowało 572 spośród 590 europejskich parlamentarzystów. By odpowiednie przepisy weszły w życie, polski parlament musi teraz dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy.
[źródło]
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura
- Prawo w kulturze
- Piractwo
- Podróbki
- Przewodnik po prawie autorskim
- > Prawo w praktyce
- Prawnik odpowiada / zapytaj prawnika
- Audycje o prawie autorskim
- Akty prawne
- Organizacje zbiorowego zarządzania
- Prawo Własności Intelektualnej w Działalności Dziennikarskiej