STREFA WYDARZEŃ
/ Polecamy
Nowy serwis – VOD Warszawa: już blisko sto filmów, spektakli i koncertów!
26.11.21
Widzowie mogą już w pełni korzystać z niedawno uruchomionej platformy VOD Warszawa. Czeka na nich blisko sto materiałów, wśród których znalazły się najciekawsze filmy polskich reżyserów, spektakle STUDIO teatrgalerii i Teatru Dramatycznego, krótkie filmy z Muzeum Karykatury, koncerty i podcasty. Różne instytucje kultury i organizacje pozarządowe już planują premiery swoich materiałów na platformie, które sukcesywnie będą się pojawiać w jej ofercie. Jesień to także festiwale.
Platforma VOD Warszawa wraz z rozpoczęciem jesiennego sezonu kulturalnego staje się coraz bogatsza. Jako cyfrowe odzwierciedlenie tego, co dzieje się w warszawskich instytucjach i organizacjach pozarządowych, oferuje swoim użytkownikom – a jest ich już ponad 2500 – najciekawsze filmy, spektakle, koncerty i podcasty. W tej chwili jest to blisko sto materiałów i wciąż zapowiadane są kolejne. Szczególnie z punktu widzenia małych organizacji, które dotychczas nie miały dostępu do tego typu narzędzi zarezerwowanych głównie dla koncernów medialnych i publikowały swoje treści w mediach społecznościowych, platforma VOD Warszawa wydaje się rozwiązaniem rewolucyjnym – zyskują oni dostęp do jednego z mainstreamowych kanałów dystrybucji kultury.
Jesienna szaruga zachęca do korzystania z uroków kultury online na VOD Warszawa. Zarówno najmłodsi widzowie, jak i dorośli użytkownicy mogą znaleźć wiele ciekawych i ambitnych propozycji spędzenia czasu wolnego z programem warszawskich instytucji, organizacji pozarządowych i festiwali.
Trwa Festiwal Korczak Dzisiaj, w jego ramach można oglądać najciekawsze spektakle dla dzieci oraz Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida, który opublikował pierwszy film o związanym z Warszawą Edgarze Kerecie.
Festiwal Korczak Dzisiaj
Do dnia 27 listopada 2021 roku można wziąć udział w 25. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ odbywającej się pod hasłem INWENCJA. Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się dynamicznie, dlatego Festiwal co roku modyfikuje swoją formułę tak, by odpowiadać przemianom i potrzebom swoich odbiorców, którymi niezmiennie od 1994 roku są młodzi ludzie. Jego głównym celem jest budowanie z nimi partnerskiego dialogu na wielu poziomach. Inwencję traktujemy zatem nie jako wychodzenie „przed szereg”, ale „nadążanie” za młodymi widzami i widzkami. W rozumieniu organizatorów nie jest ona niczym szczególnym, jest nieodłącznym, czy wręcz koniecznym elementem pracy z dziećmi i młodzieżą. Przed nami spektakle „Smok”, „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” oraz „Story lab 1981. Stan Wojenny”.
Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida
Tegoroczna, 19 edycję Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej – Kamera Dawida ma swoja odsłonę online na platformie dla warszawskiej kultury. Kilkadziesiąt premierowych filmów z całego świata jest dostępnych dla widzów i widzek bez wychodzenia z domu. Jednym z nich będzie film otwarcia „Neighbours”. Oparty na przeżyciach reżysera Mano Khalila, świetnie zagrany i zrealizowany film, w którym początkowe idylliczne obrazy krainy dzieciństwa w duchu “Amarcord” i “Cinema Paradiso” ustępują miejsca brutalnej rzeczywistości świata dorosłych. Wśród aktorów znaleźli się uchodźcy z obozów w irackim Kurdystanie. „Neighbours” otrzymał nagrodę Film Critics Jury Prize - San Francisco Jewish Film Festival 2021.
Teatr Guliwer z okazji mikołajek pokaże spektakl „Gwiazdka”, a już od początku grudnia VOD Warszawa zaprezentuje kolekcje filmów krótkometrażowych dla najmłodszych pt. PRZYGODY DZIKICH DZIECI. Dla widzów dorosłych przygotowanych zostało kilka premier filmowych – „Warsaw by night”, „Babadook” i „Złodziejaszki” to tylko kilka z nich.
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci i Młodzieży Kino w Trampkach zapraszają najmłodszych widzów do oglądania filmów krótkometrażowych PRZYGODY DZIKICH DZIECI – od 3 grudnia.
Cykl 15 filmów dzieli się na trzy części: „Dzikość”, „Przygody” i „Dzieci”. W pierwszej – widzowie przyjrzą się swoim relacjom z przyrodą, spróbują odkryć to, co w świecie dzikie, nieprzeniknione i nieskażone ludzką cywilizacją. Zastanowią się, dlaczego dla ludzi tak ważny jest kontakt z naturą i czego można nauczyć się od zwierząt i roślin. W drugiej – poznają historie pełne przygód, zabawy i wyzwań, które uruchamiają wyobraźnię i zachęcają do eksplorowania świata. W trzeciej, ostatniej części bardzo ważne są dzieci i bohaterowie filmów w wieku widzów. Jak doświadczają świata? Jak zawiązują przyjaźnie? Jak układają się ich relacje ze starszymi? Bycie w świecie z innymi ludźmi to nie lada wyzwania, ale też fascynująca przygoda.
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy udostępniło na platformie w ramach swojej działalności statutowej związanej z kinem również najciekawsze polskie filmy z ostatnich lat. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie zdążyli obejrzeć ich w kinie lub chcieliby do nich powrócić. Widzowie znajdą wśród nich m.in. „Pokot” Agnieszki Holland i Kasi Adamik, „Ziarno prawdy” Borysa Lankosza, „Kamerdynera” Filipa Bajona oraz „Ikara. Legendę Mietka Kosza” ze wspaniałym Dawidem Ogrodnikiem w roli niewidomego Mietka czy „Słodki koniec dnia” Jacka Borcucha z Krystyną Jandą.
VOD Warszawa to również spektakle teatralne! Wśród nich znalazły się m.in. „Metafizyka dwugłowego cielęcia” Natalii Korczakowskiej z repertuaru STUDIO teatrgalerii, czyli historia podróży neurotycznego chłopca i jego rodziny z Nowej Gwinei przez Sydney na pustynię wykorzystująca tekst Witkacego, „Kapitan Żbik i żółty saturator” Wojciecha Kościelniaka z Teatru Syrena oparty na kultowej serii komiksów Władysława Krupki spektakl o kapitanie Żbiku i porucznik Oli prowadzących śledztwo w rozśpiewanej i roztańczonej Warszawie lat 70-ych i wreszcie „Pani Dalloway” – spektakl Teatru Dramatycznego wyreżyserowany przez Magdalenę Miklasz na podstawie powieści Wirginii Woolf.
Ci, którzy wolą słuchać, niż oglądać mają do wyboru dwa podcasty. „Nowy Tygodnik Kulturalny” to premiery, wydarzenia i zjawiska, merytoryczne i burzliwe dyskusje o kulturze, lubiani prowadzący – Agnieszka Szydłowska i Jacek Wakar oraz wybitne krytyczki i znakomici krytycy, eksperci w swoich dziedzinach. Natomiast „re: CIAŁO/UMYSŁ. DO POSŁUCHANIA” to cykl podcastów, w których zaproszeni ludzie tańca pod redakcją Julii Hoczyk snują refleksje i wspomnienia wokół dwudziestu edycji festiwalu. Poza walorem sentymentalnym, to duża dawka edukacji z dziedziny tańca. Witold Mrozek opowiada o zmieniającej się roli festiwalu, Alicja Müller o przełamywaniu tabu, Katarzyna Słoboda o innym niż wzrokowy odbiorze tańca, Magdalena Przybysz o spektaklach z wątkami społeczno-politycznymi, Anna Królica o tych, które dialogowały z dziedzictwem tańca, a Julia Hoczyk wspomina spektakle, które ukształtowały ją jako „krytyczkę towarzyszącą”.
Lista dostępnych na platformie VOD Warszawa materiałów stale rośnie, podobnie jak poszerza się grono instytucji i organizacji, które do niej dołączają.
Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Wspólnota instytucji, organizacji pozarządowych i ludzi kultury, bycie razem pod jednym adresem internetowym, współpraca i efekt skali to tylko niektóre hasła, które za nią stoją. Budowę http://vod.warszawa.pl sfinansowało m.st. Warszawa.
Zdjęcie ze spektaklu „Morderstwo (w) Utopii” z Teatru Polskiego w Poznaniu. Fot. materiały prasowe VOD Warszawa
Publikacja powstała w ramach
Społecznej kampanii edukacyjnej Legalna Kultura